Reklama

Kraj

Nowa Lewica chce, by już 16-latkowie głosowali w wyborach do PE

Adrian Kowarzyk / PAP
Dodano: 29.12.2022
70459_29gr6
Share
Udostępnij
Nowa Lewica zaproponuje obniżenie wieku uprawniającego do głosowania w wyborach do PE do 16. roku życia – zapowiedział w czwartek w Studiu PAP europoseł, współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. Dodał, że w tym celu nie trzeba zmieniać konstytucji.

Europoseł, współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń w czwartek w rozmowie z PAP.PL zapowiedział, że "Nowa Lewica zaproponuje obniżenie czynnego prawa wyborczego do 16. roku życia w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego".

"My uważamy na lewicy, że te wybory powinny być jak najbardziej powszechne, nam najbardziej zależy na tym, żeby ludzie uczestniczyli w wyborach. Dlatego jednym z naszych postulatów będzie obniżenie wieku głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego do 16 roku życia" – podkreślił.

Biedroń zaznaczył, że w przeciwieństwie do "innych postulatów dotyczących obniżenia wieku wyborczego", w przypadku których potrzeba zmiany konstytucji, ten postulat "jest do zrealizowania".

"W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego można to zrobić za pomocą zmiany art. 10 Kodeksu wyborczego. Tak zrobiono już w wielu krajach Europy – na Malcie, w Austrii, Niemczech czy Chorwacji" – powiedział.

Według polityka Nowej Lewicy obniżenie wieku uprawniającego do czynnego prawa wyborczego w tych krajach sprawiło, że młodzi ludzie bardziej zainteresowali się polityką, a także wzrosła frekwencja wyborcza. "Nam wszystkim zależy na tym, żeby obywatele i obywatelki uczestniczyli w tych wyborach, uczestniczyli w życiu publicznym, współdecydowali" – dodał.

Na pytanie, czy będzie kandydował do Sejmu w wyborach parlamentarnych na jesieni 2023 roku, odparł, że "jeszcze nie ma takich decyzji, jest na to za wcześnie".

Zgodnie z art. 62. konstytucji obywatel polski, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat (pod warunkiem, że nie jest ubezwłasnowolniony, pozbawiony praw publicznych albo wyborczych) ma prawo głosowania w referendum oraz prawo wybierania prezydenta, posłów, senatorów i przedstawicieli do samorządu terytorialnego.

Z kolei organizacja wyborów do PE uregulowana została tylko w Kodeksie wyborczym. Zgodnie z tą ustawą w Polsce w wyborach do europarlamentu prawo do głosowania ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.

Ustawę o zmianie Konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Kodeks wyborczy można znowelizować zwykłą większością głosów.

Najbliższe wybory do PE powinny odbyć się w maju 2024 r.

Cała rozmowa pod adresami https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1515200,gosc-studia-pap-robert-biedron-nowa-lewica oraz https://wideo.pap.pl. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy