Reklama

Kraj

Medevac Hub w Jasione gotowy na więcej pacjentów z Ukrainy

Wojciech Huk, Szymon Zdziebłowski / PAP
Dodano: 28.12.2022
70451_28gr8
Share
Udostępnij
Ten hub, ale również cały system transportu, jest przygotowany na ewentualne zwiększenie liczby napływających pacjentów z Ukrainy – powiedział w środę w Medevac Hub Jasionka minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielskiemu na konferencji prasowej towarzyszył szef ukraińskiego resortu zdrowia Wiktor Liaszko. Jak tłumaczył Niedzielski, w trakcie rozmów ze swoim odpowiednikiem uzgadniał m.in. warunki ewakuacji pacjentów ukraińskich, ale też ich powrotu.

„Chciałem również zadeklarować, że ta infrastruktura, ten hub, ale również cały system transportu pacjentów jest przygotowany na ewentualnie zwiększenie liczby napływających pacjentów. Jesteśmy przygotowani, bo wydolność tego hubu jest o wiele większa i nie jest w tej chwili w pełni wykorzystywana” – mówił Niedzielski.

„Obaj z panem ministrem Liaszko mamy przekonanie, że ta praca wykonywana tu jest na najwyższym poziomie i pacjenci z Ukrainy mogą we względnie komfortowych warunkach dotrzeć do docelowego miejsca leczenia, bo przypominam, że ideą tego miejsca jest to, żeby pacjentom, którzy przyjeżdżają z różnych stron Ukrainy, zapewnić leczenie również w innych krajach europejskich, nie tylko w Polsce” – powiedział.

Szef MZ dodał, że samolot startujący z Jasionka rozwozi ich do szpitali w całej Europie. „Dzisiaj miał miejsce transport pacjentów, którzy trafili zarówno do Holandii jak i Norwegii” – podał Niedzielski. Sprecyzował, że byli to pacjenci bezpośrednio dotknięci działaniami wojennymi – z ranami postrzałowymi oraz pacjenci onkologiczni.

Niedzielski zaznaczył, że hub jest przygotowany na większą liczbę pacjentów, jeśli pojawi się kryzys po stronie ukraińskiej i nasilą się ataki Rosji na infrastrukturę krytyczną, szczególnie tej zimy. Zdaniem polskiego ministra zdrowia, wypracowane do tej pory ze stroną ukraińską procedury dotyczące przekazywania pacjentów działają dobrze. „Liczba pacjentów zgłaszana przez stronę ukraińską nie jest tak duża, jakiej się spodziewaliśmy” – przyznał Niedzielski.

Minister był też pytany przez dziennikarzy o liczbę pacjentów z Ukrainy, która otrzymała do tej pory pomoc w Polsce. Jak odpowiedział minister, taka liczba jest trudna do określenia. Niedzielski zwrócił uwagę, że pacjenci z Ukrainy są transportowani nie tylko przez hub w Jasionce, ale również w ramach umówi między poszczególnymi szpitalami. Jako przykład podał kijowski szpital dziecięcy i Centrum Zdrowia Dziecka. „Przyjeżdżają zatem do Polski bez uczestniczenia w tym mechanizmie koordynacji” – dodał.

Jedno z pytań dotyczyło również tego, dlaczego resort zdrowia nie zdecydował się na szczepienia przeciwko grypie bez wymaganej recepty na szczepienie. Minister wyjaśnił, że różne grupy pacjentów mają różne uprawnienia refundacyjne. Dodał, że farmaceuta nie ma uprawnieniń do wystawiania recepty. „Gdybyśmy się zdecydowali na taki krok, a rozmawiamy o tym ze środowiskiem farmaceutów, to wymagana jest zmiana ustawy. Nad taką zmianą pracujemy razem ze środowiskiem farmaceutów” – powiedział.

Ukraiński minister zdrowia Wiktor Liaszko podziękował wszystkim, którzy pomagają pacjentom z Ukrainy. Podkreślił, że Rosja ciągle bombarduje cywilną infrastrukturę krytyczną.

Liaszko podał, że do tej pory na Ukrainie 150 budynków służby zdrowia zostało zniszczonych, zginęło również 78 pracowników medycznych. „Dzięki wsparciu Polski, UE i innych krajów, które nam pomagają możemy wytrwać i kontynuować naszą walkę” – powiedział Liaszko.

Liaszko zaznaczył, że do tej pory ponad 1,7 tys. pacjentów z Ukrainy wyjechało na leczenie do UE, w tym przez hub w Jasionce przeszło 300 pacjentów. „Wszyscy nasi pacjenci potrzebują długoterminowego leczenia” – dodał.

Medevac Hub w Jasionce został otwarty we wrześniu br. Służy do szybkiej relokacji ukraińskich pacjentów do krajów Unii Europejskiej oraz m.in. Norwegii. Pacjenci pod opieką służb medycznych czekają tutaj na transport do innego państwa. Pacjenci transportowani są specjalnym samolotem. Hub prowadzi Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy