Reklama

Kraj

Premier: nie możemy oszczędzać na armii, musimy dokonać ogromnego wysiłku

Mikołaj Małecki, Anna Jowsa / PAP
Dodano: 23.12.2022
70207_23gr6
Share
Udostępnij
Nie możemy oszczędzać na armii, musimy dokonać ogromnego wysiłku – jakiego dokonujemy – aby polska armia już wkrótce stała się najsilniejszą armią Europy; podstawą – nowoczesny sprzęt i silne finanse, w tym środki z KPO – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z żołnierzami w Biedrusku.

W piątek premier Morawiecki wraz z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, spotkał się w podpoznańskim Biedrusku z żołnierzami szkolącymi się na czołgach Abrams. W wystąpieniu premier podkreślił, że budżet na cele obronne na 2023 rok "został zaplanowany w wielkości ponad 3 razy większej, może nawet 4 razy (większej) niż w 2015 roku".

"Podstawowym filarem nowoczesnej armii – polska produkcja i zakupy najnowocześniejszego sprzętu za granicą. Dzisiaj razem z premierem Błaszczakiem wizytujemy jednostkę, która gości już najnowocześniejsze czołgi świata – Abramsy. (…) Abramsy jako czołgi, które nie mają sobie równych na polu walki będą stanowiły znakomity potencjał odstraszania naszych potencjalnych wrogów" – mówił Morawiecki.

Jak podkreślił, filarem armii muszą być także silne finanse. "To właśnie dzięki naprawie finansów publicznych stać nas na to, aby dokonywać tych zakupów, o skali do tej pory nieznanej. Powtarzam – to także środki Z Krajowego Planu Odbudowy, które wejdą w polskie inwestycje, ukażą się także w postaci podatków, wynagrodzeń polskich pracowników, wzmocnią potencjał obronności Polski; przydadzą się bardziej w umocnieniu bezpieczeństwa państwa polskiego" – zaznaczył premier.

Morawiecki jako kolejny filar bezpieczeństwa wskazał uczestnictwo w sojuszach. "Jesteśmy częścią najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata – NATO, a naszym najważniejszym sojusznikiem są Stany Zjednoczone, najsilniejsza armia świat" – podkreślił szef rządu.

"Polski żołnierz to determinacja i odwaga w obronie ojczyzny; polski żołnierz to etos polskiego munduru; jest hardy, odważny i profesjonalny. Na polskim żołnierzu możemy opierać bezpieczeństwo państwa polskiego, jestem o tym przekonany" – dodał premier, dziękując żołnierzom i funkcjonariuszom służb mundurowych za ich służbę.

"Ta krwawa lekcja z historii, krwawa lekcja, którą dzisiaj obserwujemy na Ukrainie, uczy nas, że nie możemy oszczędzać na polskiej armii, że musimy dokonać ogromnego wysiłku – takiego, jakiego teraz dokonujemy, żeby polska armia była rzeczywiście już wkrótce taka, jaką już teraz opisuje zagraniczna prasa. Jesteśmy oczywiście dumni i cieszymy się, jak czytamy te artykuły, że polska armia jest na szybkiej drodze do stania się najsilniejszą armią Europy. Ta projekcja jest dla nas dobrą strategią wytyczoną na przyszłość" – mówił Morawiecki.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy