Reklama

Kraj

Minister finansów: wiosna powinna przynieść spadek inflacji

Adrian Kowarzyk / PAP
Dodano: 19.12.2022
70080_19gr6
Share
Udostępnij

Początek roku może wiązać się z nieco wyższą inflacją niż w grudniu, ale wiosna, marzec i kolejne wiosenne miesiące, powinny już przynieść spadek inflacji – powiedziała w poniedziałek w Studiu PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska w poniedziałek w rozmowie z PAP.PL pytana była m.in. o prognozy dotyczące inflacji w Polsce w 2023 roku.

"Teraz prognozy dotyczące inflacji mówią o tym, że owszem, początek roku to jest jeszcze podwyższona inflacja, być może nieco wyższa niż w grudniu, bo styczeń też jest takim miesiącem, gdzie chociażby ceny administracyjne zmieniają się jak co roku, więc to może mieć oczywiście wpływ na poziom inflacji, ale wiosna, marzec, kolejne wiosenne miesiące, wydaje się, że już powinny przynieść spadek inflacji (…) wiosna powinna już przynieść oddech".

Rzeczkowska podkreśliła, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych "zaczynają działać". "To widać już w tym miesiącu, w grudniu, przy niewielkim spadku inflacji, co nas cieszy" – dodała.

Rada Polityki Pieniężnej w cyklu podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w październiku 2021 r., podnosiła oprocentowanie 11-krotnie. W rezultacie główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. obecnie. W tym roku podwyżek stóp nie było w sierpniu, kiedy RPP nie zbierała się z powodu przerwy urlopowej, oraz w październiku, listopadzie oraz w grudniu, kiedy Rada zdecydowała się nie zmieniać poziomu oprocentowania w NBP.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2022 r. wzrosły rdr o 17,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej w szybkim szacunku GUS podawał, że inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 proc. rdr i 0,7 proc. mdm.

Cała rozmowa pod adresami https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1511494,gosc-studia-pap-magdalena-rzeczkowska oraz www.wideo.pap.pl. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy