Reklama

Kraj

Sejm: pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym w czwartek o 16.30

Mikołaj Małecki / PAP
Dodano: 14.12.2022
69822_14gr3
Share
Udostępnij
Pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym odbędzie się w czwartek o godz. 16.30 – poinformował PAP w środę szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Drugie czytanie zaplanowano na wtorek, 20 grudnia, na godz. 12.05.

W czwartek Sejm rozpocznie kolejne, 69. posiedzenie, poświęcone przede wszystkim projektowi ustawy budżetowej na 2023 r. Oprócz tego posłowie przeprowadzą w czwartek, jak poinformował PAP dyrektor CIS, pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, autorstwa PiS. Rozpocząć ma się ono o godz. 16.30.

Grzegrzółka poinformował również, że rozpoczynające się w czwartek posiedzenie Sejmu kontynuowane będzie we wtorek 20 grudnia. Tego dnia na godz. 12.05 przewidziane jest drugie czytanie projektu noweli ustawy o SN.

Projekt ten, jak mówili na konferencji we wtorek minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk, rzecznik rządu Piotr Müller oraz rzecznik PiS Rafał Bochenek, jest efektem negocjacji z Komisją Europejską i ma spełnić kluczowy tzw. kamień milowy, pozwalający na wypłatę Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy. Projekt pojawił się na stronach sejmowych w nocy z wtorku na środę.

W środę liderzy opozycji na wspólnej konferencji zorganizowanej po spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i premierem Mateuszem Morawieckim przekazali, że zgodzili się na procedowanie projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym na najbliższym posiedzeniu Sejmu, ale nie w pilnym trybie. Jak podkreślali, opozycja jest gotowa do pracy nad projektem, jednak jego poparcie będzie zależało od finalnego kształtu projektu. Zapowiedzieli również chęć złożenia ewentualnych poprawek.

Natomiast premier zwrócił się w środę z apelem do wszystkich sił politycznych do możliwie szybkiego procedowania projektu w parlamencie.

Zgodnie z projektem zmian w ustawie o SN sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny. Oznacza to, że utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN straci uprawnienie do orzekania w sprawach sędziów.

Projekt przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. To nowa instytucja, która została wprowadzona prezydencką nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym latem tego roku. Ma ona w założeniu pozwolić na badanie spełnienia przez sędziego wymogów niezawisłości i bezstronności z uwzględnieniem okoliczności towarzyszących jego powołaniu i jego postępowania po powołaniu, jeżeli w okolicznościach danej sprawy mogą one doprowadzić do naruszenia standardu niezawisłości lub bezstronności, mającego wpływ na wynik sprawy. Obecnie wniosek może złożyć strona postępowania prowadzonego przez danego sędziego. Zgodnie z proponowanymi zmianami test bezstronności sędziego będzie mogła zainicjować nie tylko strona postępowania, ale także "z urzędu" sam sąd. Projekt uzupełnia także możliwość badania podczas "testu" wymogów niezawisłości i bezstronności o przesłankę ustanowienia sądu "na podstawie ustawy".

KE na początku czerwca zaakceptowała polski KPO, co było krokiem w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy, jednak pieniądze nie zostały wypłacone. Komisja zaznaczyła, że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy