Reklama

Kraj

Szef MON: 3 tys. żołnierzy dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej w sobotę złoży przysięgę wojskową

Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Karol Kostrzewa / PAP
Dodano: 10.12.2022
69729_10gr9
Share
Udostępnij
W sobotę, w całym kraju, ponad 3 tys. żołnierzy dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej złoży przysięgę wojskową; ponad 15 tys. żołnierzy przeszło dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową – powiedział w Olsztynie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister wskazywał, że bezpieczeństwo Polsce gwarantuje liczne, dobrze uzbrojone wojsko i współpraca z sojusznikami z NATO.

Szef MON w Olsztynie wziął udział w przysiędze żołnierzy-ochotników, którzy wstąpią w szeregi Wojska Polskiego. "Ponad 400 żołnierzy dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej złożyło przysięgę. W całym kraju, w całej Polsce ponad trzy tysiące dziś żołnierzy dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej składa albo za chwilę złożyły przysięgę wojskową" – powiedział Błaszczak.

Przekazał, że ponad 15 tys. żołnierzy przeszło dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową. "W przyszłym roku przygotowanych mamy 25 tys. miejsc, jeśli będzie taka potrzeba – liczę na to, że będzie – mamy przygotowane również dodatkowe miejsca" – podkreślił szef MON.

Minister Błaszczak stwierdził, że bezpieczeństwo militarne kraju opiera się na licznym i dobrze uzbrojonym wojsku oraz współpracy z sojusznikami z NATO. Przypomniał, że w warmińsko-mazurskim stacjonują żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji – ćwiczą tu współpracę.

Mówiąc o liczebności armii Błaszczak podkreślił, że ma to olbrzymie znaczenie, jeśli chodzi o odstraszanie agresora. "Jesteśmy świadomi wyzwań, jakie stoją przed naszym krajem, doskonale wiemy, że władcy Rosji postanowili odtworzyć imperium zła, postanowili odbudować imperium rosyjskie, dlatego zaatakowali Ukrainę, u naszych granic toczy się wojna. Naszą odpowiedzią, jedyną właściwą odpowiedzią, jest wzmacnianie Wojska Polskiego" – podkreślił szef MON.

Szef MON wskazywał, że Wojsko Polskie jest wyposażane w nowoczesną broń, m.in. koreańskie czołgi K2, które będą stacjonować w jednostkach podległych 16 dywizji zmechanizowanej. "Byli tacy, którzy mówili, że te moje plany jako szefa MON wyposażania wojska w nowoczesna broń są tylko na papierze" – dodał.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa umożliwia rozpoczęcie służby w Wojsku Polskim po zakończeniu dwuetapowego szkolenia – szkolenia zasadniczego oraz specjalistycznego, które trwa do 11 miesięcy w wybranej przez ochotnika jednostce wojskowej. To nowa forma służby wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny.

Szef MON zapowiedział także, że w czasie ferii zimowych w całym kraju odbędzie się kolejna edycja akcji "Trenuj z wojskiem", w której – za zgodą rodziców – będą mogli wziąć udział już 15-latkowie. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy