Reklama

Kraj

IMGW: niż Brygida przyniesie śnieżyce; w niektórych miejscach pokrywa śniegu wyniesie 20 cm

Marcin Chomiuk / PAP
Dodano: 10.12.2022
69714_9gr11
Share
Udostępnij
Niż Brygida zacznie oddziaływać już w nocy z piątku na sobotę i najpierw przyniesie nam intensywne opady deszczu, a następnie śniegu. Na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w woj. świętokrzyskim, Ziemi Lubuskiej, aż po Opolszczyznę śnieg utworzy warstwę grubości 20 cm – wynika z prognoz meteorologów.

Jak zapowiadał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski docierający do Polski niż zacznie oddziaływać na nasz kraj w nocy z piątku na sobotę. Początkowo będą to bardzo intensywne opady deszczu, szczególnie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. W sobotę wieczorem, w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę spodziewane są śnieżyce.

"Śniegu będzie na prawdę sporo, bo początkowo na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Małopolsce z soboty na niedzielę spadnie do 10 cm, w Karpatach nawet do 15 cm" – mówił Walijewski. Dodał, że w niedzielę śniegu jeszcze przybędzie.

"Przewidujemy, że w tym rejonie grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie o kolejne 10–15 cm. A na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w woj. świętokrzyskim, Ziemi Lubuskiej, aż po Opolszczyznę śnieg utworzy warstwę grubości 20 cm" – zapowiadał Walijewski.

W związku z opadami śniegu IMGW prognozuje wydanie alertów meteorologicznych pierwszego stopnia, które miałyby obowiązywać od niedzieli rano do poniedziałku. Alerty najprawdopodobniej zostaną wydane dla województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i dla części województwa mazowieckiego.

Alerty drugiego stopnia mogą zostać wydane dla południowej części województwa śląskiego i małopolskiego. Od poniedziałku do wtorku alerty pierwszego stopnia będą obowiązywać najprawdopodobniej w północno-zachodniej części kraju. W poniedziałek na Pomorzu i krańcach zachodnich spadnie do 10 cm śniegu.

Wraz z przemieszczającym się frontem i opadami śniegu będzie wzrastała prędkość wiatru i osiągnie od 70 do 90 km/h, a to spowoduje zamiecie i z zawieje śnieżne.

Od nocy z wtorku na środę zacznie robić się mroźnie – na Podlasiu i całym południu do -13 st. C, a w obszarach górskich -18,20 st., w centrum -8 st. Najcieplej będzie na północnym zachodzie od -4 do 5 st. C.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy