Reklama

Kraj

Czarnek w Studiu PAP: w relacjach polsko-niemieckich nigdy nie było równości

Iwona Żurek, Adrian Kowarzyk / PAP
Dodano: 07.12.2022
69646_7gr10
Share
Udostępnij
W relacjach polsko-niemieckich nigdy nie było równości. Niemcy zawsze nas gorzej traktowali, a my żądamy tylko jednego: równości – powiedział w środę w Studiu PAP minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do kwestii nauczania języka polskiego jako języka ojczystego w Niemczech.

Zapytany o to, jak wygląda nauka języka polskiego jako ojczystego w Niemczech, Czarnek odpowiedział, że na razie "jest to ruch pozorowany".

Przypomniał, że niemiecki rząd federalny przeznacza na ten cel milion euro. "To są 4 mln zł. Jeśli porównamy to do 120 mln zł, które my przekazujemy mniejszości niemieckiej w Polsce, a której jest dużo mniej niż Polaków w Niemczech, to jest gigantyczna różnica" – ocenił.

Czarnek zaznaczył, że cieszy się z tego, że pierwszy raz od 30 lat rząd niemiecki ustanowił fundusz, do którego ustanowienia był zobowiązany traktatem z 1991 r.

"Cieszymy się, że fundusz został ustanowiony, ale prosimy naszych przyjaciół niemieckich, żeby nie pozorowali ruchów, tylko żeby uzupełnili ten fundusz o kwotę, która jest odpowiednia przy kwocie, którą my w Polsce przekazujemy dla mniejszości niemieckiej na nauczanie języka niemieckiego jako ojczystego" – zastrzegł.

Przypomniał, że Polska przekazuje 120 mln zł dla grupy ok. 30 tys. Niemców, tymczasem Niemcy przekazują ok. 4,5 mln zł dla 2 mln Polaków. "To jest żart. Dlatego prosimy naszych przyjaciół niemieckich – traktujmy się poważnie, szanujmy się w tych wzajemnych stosunkach" – zaapelował.

Zaznaczył, że jeśli Niemcy uzupełnią ten fundusz do 50 mln euro, Polska zrobi to samo. "Sam fundusz, bez pieniędzy, jeszcze nic nie znaczy" – ocenił.

Czarnek zastrzegł, że dyskusję na ten temat wywołała decyzja Polski, aby zmniejszyć kwotę na naukę języka niemieckiego jako ojczystego z 140 mln do 120 mln zł. "Ta decyzja spowodowała, że w ogóle uznano w Republice Federalnej Niemiec, że ten problem istnieje. Bo oni mówili, że wszystko jest w porządku, że oni wydają 250 mln euro na nauczanie języka polskiego" – powiedział.

Zdaniem szefa MEiN utworzenie funduszu na rzecz nauczania języka polskiego w Niemczech to krok w dobrą stronę. "Tylko teraz fundusz funduszem, a środki środkami. Tam trzeba dodać środków (…). Cóż to jest dla RFN kolejne 20 mln euro? Jeśli dla nas to nie jest wielki problem, to dla bogatych Niemców nie jest to problem żaden" – ocenił.

Według Czarnka w tej kwestii nie chodzi o pieniądze, ale o wzajemne stosunki. "Tej wzajemności w relacjach polsko-niemieckich nigdy nie było. Niemcy zawsze nas gorzej traktowali, a my żądamy tylko jednego – równości" – zastrzegł.

Przyznał, że Polacy pozwalali przez lata na nierówne traktowanie. "Zakompleksieni politycy naszej lewicy czy liberałowie typu Donald Tusk zawsze dawali się traktować gorzej jako Polacy. A my żądamy po prostu jednego: równości w relacjach polsko-niemieckich" – podkreślił.

Cała rozmowa pod adresami www.pap.pl/aktualnosci/news,1500713,gosc-studia-pap-przemyslaw-czarnek-minister-edukacji-i-nauki oraz na www.wideo.pap.pl. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy