Reklama

Kraj

Minister zdrowia: nie ma decyzji o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego w kraju

Ewa Bąkowska/PAP
Dodano: 05.12.2022
69602_44131033_44131017
Share
Udostępnij
Nie ma decyzji o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego w kraju – powiedział w poniedziałek PAP w Kaliszu minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski gościł w poniedziałek w regionie południowej Wielkopolski. Uczestniczył w otarciu przychodni lekarskiej w Mikstacie, nowoczesnego, pięciosalowego bloku operacyjnego w ostrowskim szpitalu i Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku położnictwo w Akademii Kaliskiej.
 
Zapytany przez PAP o termin zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego w kraju powiedział, że nie ma takiej decyzji.
 
Wcześniej 28 listopada na konferencji prasowej w Czeladzi premier Mateusz Morawiecki zapytany, czy od 1 stycznia 2023 r. zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego powiedział, że "Nie wykluczmy takiego rozwiązania, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy jest to ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić" – odpowiedział.
 
Wskazał, że już wiele razy rząd został zaskoczony przez pandemię COVID-19. Dlatego – jak podkreślił – trzeba upewniać się w bardzo wielu ośrodkach analitycznych i patrzeć na to, co robią inni.
 
Jednocześnie ocenił, że COVID-19 jesienią tego roku nie stanowi takiego zagrożenia, jakiego jeszcze parę miesięcy temu się obawiano. Zwrócił uwagę, że zdaniem ekspertów wydaje się, że grypa powoli staje się przynajmniej tak samo groźna, jak koronawirus.
 
Od 16 maja rozporządzenie ministra zdrowia zniosło obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii, zastępując go stanem zagrożenia epidemicznego. Pod koniec października b.r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z którą obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i aptekach zostaje przedłużony do 31 grudnia 2022 r.
 
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w szpitalach i aptekach jest uzasadnione: 1) aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem; 2) sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy