Reklama

Kraj

Premier: energetyka odnawialna leży w najlepiej pojętym interesie państwa polskiego

Magdalena Jarco/PAP
Dodano: 01.12.2022
69468_44097999_44097998
Share
Udostępnij
Dziś zasady ochrony środowiska, energetyka odnawialna leżą w najlepiej pojętym interesie państwa polskiego – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Musimy poszukiwać tego, co jest akceptowalne społecznie, co chroni środowisko naturalne – dodał.
Jak podkreślił podczas otwarcia czwartkowego Kongresu Polskiego Kapitału szef rządu, żyjemy w czasach gospodarczego przełomu. "Dziś wiemy lepiej niż wcześniej, że w ekonomii jedyne prawo, które działa, to prawo popytu i podaży" – zaznaczył.
 
Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że nie można zapominać o zasadach zdrowego rozsądku, "o tym, że biznes musi się opłacać i o tym, że on musi się opłacać w obecnych okolicznościach, w taki sposób, aby jednocześnie był w pełni akceptowalny społecznie i politycznie".
 
Oznacza to, jak mówił premier, że te elementy, które dzisiaj są bardzo często analizowane przez biznes – takie jak środowisko, człowiek, czyli zasady ESG "są fundamentalnie ważne dla właściwej przebudowy całego systemu, dla tworzenia nowych regulacji".
 
"Wierzę, że we współczesnym świecie musimy poszukiwać tego, co jest akceptowalne społecznie, co chroni środowisko naturalne, ale jednocześnie daje szanse szybkiego rozwoju" – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
 
Zaznaczył, że "dziś nowa energetyka, zasady ochrony środowiska, energetyka odnawialna leżą w najlepiej pojętym interesie państwa polskiego, które przecież nie ma węglowodorów w wystarczającej ilości". Nie wykluczył, że to, co okazało się "przekleństwem przez dekady, może być naszym błogosławieństwem".
 
Szef rządu stwierdził, że "nie tylko chcemy odejść od węglowodorów kupowanych od barbarzyńskiego agresora, jakim się okazała Rosja". "Nie chcemy też kupować węglowodorów od całkiem +przyzwoitych państw+ nas otaczających, ale takich węglowodorów, które są bardzo drogie i jednocześnie one wszystkie też zanieczyszczają środowisko" – powiedział. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy