Reklama

Kraj

Prezydent Ukrainy pyta dlaczego Rosja w dalszym ciągu pozostaje członkiem OBWE

Rafał Białkowski / PAP
Dodano: 24.11.2022
69249_24li8
Share
Udostępnij
Dlaczego Rosja, państwo terrorysta, nawet po dziewięciu miesiącach swoich ciągłych zbrodni, w dalszym ciągu pozostaje jednym z członków OBWE – pytał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas inauguracji sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Warszawie.

W czwartek rano w Warszawie rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Wspołpracy w Europie, podczas której 200 delegatów z 52 krajów będzie w Sejmie dyskutowało o wojnie w Ukrainie. Podczas sesji nie są obecni przedstawiciele Rosji – Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE; na sesji nie ma też przedstawicieli Białorusi.

Z uczestnikami spotkania połączył się zdalnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zwracał on uwagę, że różne międzynarodowe instytucje poszukują sposobów powstrzymania rosyjskiego terroru, tak, aby maksymalnie izolować Rosję, a także by znaleźć wyjście z kryzysów wywołanych przez ten kraj.

"Ale dlaczego wśród nich nie ma OBWE? Dlaczego państwo terrorysta nawet po 9 miesiącach swoich ciągłych zbrodni w dalszym ciągu pozostaje jednym z członków waszego zgromadzenia?" – pytał prezydent Ukrainy.

Jak dodał, gdyby nie decyzja Polski dotycząca odmowy wydania wiz dla rosyjskiej delegacji OBWE, to "przedstawiciele państwa terrorysty mogliby być dzisiaj wśród" uczestników odbywającej się w Warszawie sesji ZP OBWE. Członkostwo Rosji – stwierdził prezydent Ukrainy – "jest otwartym znęcaniem się nad wszystkimi zasadami na podstawie których powołano OBWE".

Wyraził wdzięczność przedstawicielom polskiego Sejmu, rządu, prezydentowi za to, że delegacja rosyjska nie została wpuszczona do Polski na sesję ZP OBWE.

Ukraiński prezydent apelował też do uczestników spotkania, aby dłużej nie czekali i wykluczyli Rosję z OBWE.

Zełenski zwracał uwagę, że Rosja przeprowadza zmasowane ataki rakietowe na ukraińskie miasta starając się pozostawić miliony ludzi bez prądu, łączności, ciepła i wody. "Próbuje zrobić z milionów Ukraińców uchodźców, którzy szukają schronienia w innych państwach, waszych państwach".

Dodał, że Rosja każdego dnia i każdej nocy ostrzeliwuje teren Ukrainy z artylerii i systemów rakietowych. "Wszyscy doskonale wiecie, że dzisiejsi włodarze Rosji, to co robią dzisiaj z Ukrainą, chcieliby zrobić także z innymi państwami, gdyby mogli; gdyby Ukraina nie powstrzymała ich grabieżczych ambicji, gdyby świat nie był solidarny" – mówił Zełenski.

Mówił też, że Ukraina widzi, kto realnie pomaga Rosji, a kto jest przyjacielem Ukrainy. "Widzimy kto pomaga, a kto zagraża" – mówił. "Wyciągniemy wnioski z tego, kto nie bał się być liderem, a kogo sparaliżował strach" – dodał.

Wzywał też, by OBWE była "współtwórcą zwycięstwa nad rosyjskim terrorem". "Współtwórcą pokoju na naszym kontynencie" – powiedział. Dziękował też, że wspieranie Ukrainy.

Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji zamierzeń Organizacji. Chodzi m.in. o umacnianie bezpieczeństwa i współpracę w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy