Reklama

Kraj

Premier: przedstawiamy kolejny duży program, który pozwoli przywrócić zabytkom ich dawny blask

Mateusz Mikowski, Katarzyna Krzykowska / PAP
Dodano: 23.11.2022
69210_23li2
Share
Udostępnij
Przedstawiamy kolejny bardzo duży program, który pozwoli przywrócić zabytkom ich dawny blask; może to być nawet ponad 10 tys. inwestycji w zabytki w całej Polsce – poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku poinformował o szczegółach rządowego programu odbudowy zabytków "Polski Ład dla kultury".

"Dziś razem z premierem Piotrem Gliński mamy ogromną radość, aby przedstawić kolejny bardzo duży i ważny program odbudowy pamięci o polskich zabytkach, które z kolei mają przywrócić ten dawny blask. Często są one dumą lokalnych społeczności, często mogą być magnesem przyciągającym turystów" – mówił premier.

Zwrócił uwagę na znaczącą liczbę zabytków, które popadają w ruinę. "Praca przy zabytkach to także inwestycja w gospodarkę lokalną. (…) Wyobraźmy sobie, że to mogą być kolejne tysiące, a jak niektórzy liczą nawet ponad 10 tysięcy inwestycji w zabytki w całej Polsce. W budynki użyteczności publicznej takie jak szkoły, żłobki, przedszkola, domy kultury, remizy. Niektóre z nich są już dzisiaj zabytkami i niszczeją" – mówił premier.

Jak podkreślił szef rządu program "Polski Ład dla kultury" ma na celu odbudowę blasku także budynków w Polsce lokalnej. "Można będzie wypełnić aplikację Polski Ład. Inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa do 98 procent. A więc wkłada własny 2 procent lub niewiele więcej. W trzech kategoriach: do 150 tysięcy jeden wniosek, 500 tysięcy drugi wniosek i 3,5 miliona złotych trzeci wniosek" – powiedział.

Jak mówił premier, "ten program pozwali nam ujrzeć piękno Polski w każdym jej zakątku". "Jest kwintesencją tego w co wierzymy i co robimy – łączenie i szacunek dla tradycji, kultury i historii. Ale także inwestycja w teraźniejszość, w miejsca pracy i spojrzenie w przyszłość" – dodał.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy