Reklama

Kraj

Prezes PiS: na Śląsku ma powstać bardzo nowoczesna huta

Wiktoria Nicałek, Marek Błoński/PAP
Dodano: 19.11.2022
69122_44007514_44007489
Share
Udostępnij
Na Śląsku jest planowana ze środków spółek inwestycja bardzo nowoczesnej huty, to będzie kosztowało około 5 mld zł; ta inwestycja to w tej chwili pewna idea, ale już się konkretyzująca – mówił w sobotę w Katowicach prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS był pytany o sytuację hutnictwa na Śląsku w kontekście planowanych przez państwo inwestycji.
 
"Jest planowana inwestycja, to jest jeszcze tak lekko zarysowane, bardzo nowoczesnej huty, ale ze środków spółek. To będzie koło 5 mld (zł) kosztowało, ale taka inwestycja jest w tej chwili, powiedzmy sobie jako pewna idea, ale taka idea się już konkretyzująca" – odpowiedział Jarosław Kaczyński.
 
O planowanej inwestycji informował w sierpniu wicepremier i szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin.
 
Według zapowiedzi z sierpnia tego roku, nowa stalownia o zdolności produkcyjnej 1 mln ton stali rocznie, ma powstać w Rudzie Śląskiej do 2027 r. kosztem ok. 5 mld zł. Węglokoks szacuje, że przychody przyszłej stalowni ze sprzedaży mogą sięgnąć 4,5 mld zł rocznie, ze średnią marżą w wysokości 8 proc. Połowa produkcji ma być przeznaczona na potrzeby wewnętrze hut z Grupy Węglokoksu, a pozostała część trafi na rynek. Wraz ze stalownią powstać ma również walcownia.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy