Reklama

Kraj

Szef MON: w przyszłym roku pierwsze wyrzutnie HIMARS

PAP
Dodano: 17.11.2022
69032_17li6
Share
Udostępnij
W przyszłym roku Polska otrzyma pierwsze zestawy HIMARS – napisał w czwartek na Twitterze wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

"Już w przyszłym roku otrzymamy pierwsze zestawy Himars. To sprawdzone podczas wojny na Ukrainie i skuteczne systemy artylerii" – napisał w czwartek Błaszczak. "Zgodnie z zapowiedzią producenta, Lockheed Martin zaoferuje nam dodatkowo ok. 200 wyrzutni w ramach kolejnego zamówienia" – dodał.

Polska zamówiła 20 zestawów HIMARS, w tym 18 wyrzutni bojowych i dwie ćwiczebne, w 2019 r. Początkowo zakładano, że dostawy zakończą się do 2023 r.; później, że w przyszłym roku nastąpią pierwsze dostawy. Jak powiedziała PAP wiceprezes ds. strategii i rozwoju biznesu w Lockheed Martin Missiles and Fire Control (MFC) Rita Flaherty, dostawa 20 wyrzutni nastąpi zgodnie w początkowym planem.

W maju br. MON skierowało do rządu USA zapytanie ofertowe w sprawie 500 kolejnych wyrzutni. Według koncernu Lockheed Martin w grę wchodzi zaoferowanie Polsce ok. 200 zestawów. W listopadzie MON zawarło umowę na dostawę 218 połduniowokoreańskich zestawów K239 Chunmoo, których dostawy zaplanowano na lata 2023-27.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy