Reklama

Kraj

Kraków: rozpoczęła się 22. edycja Szlachetnej Paczki

Julia Kalęba / PAP
Dodano: 12.11.2022
68878_12li2
Share
Udostępnij
W sobotę rano oficjalnie otwarta została Baza Rodzin Szlachetnej Paczki. W ramach 22. edycji akcji przez cztery kolejne tygodnie darczyńcy będą mogli zapoznać się z historiami rodzin i odpowiedzieć na ich potrzeby.

"Rodziny, do których trafiamy, to często takie rodziny, które mimo że mają bardzo, bardzo mało, dzielą się z innymi" – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.

"Przychodzimy do starszej pani, która dzieli się ostatnim kawałkiem chleba ze swoim zwierzakiem, który jest członkiem jej rodziny, z którym codziennie rozmawia. Przychodzimy do pana Marka i okazuje się, że od wielu lat dzielnie opiekuje się swoją żoną, Martą, która po ciężkim udarze nawet nie jest w stanie z panem Markiem porozmawiać. Mimo tego on mówi, że w jej oczach odnajduje miłość. To są te rodziny, do których trafiamy. Dobro to wynik dzielenia. Te rodziny ujmują nas tym, że potrafią się dzielić tymi bardzo drobnymi rzeczami, które posiadają" – podkreśla.

W tym roku Szlachetna Paczka chce odwiedzić ponad 20 tys. rodzin w ponad 620 lokalizacjach w całej Polsce. W ponad 70 z nich program jest organizowany po raz pierwszy lub po latach nieobecności. Oficjalne zainaugurowanie Bazy Rodzin odbyło się w sobotę rano w pawilonie medialnym Wisły Kraków – lista dostępna jest na stronie internetowej akcji Szlachetna Paczka. Po zaledwie dwóch godzinach od otwarcia Bazy niemal połowa z rodzin miała już swoich darczyńców – 1429 osób zadeklarowało wsparcie dla 3303 czekających na pomoc.

"Co ważne, obie te liczby będą się codziennie zmieniać" – zaznacza Anna Gaik z zespołu prasowego WIOSNY. "Cały czas rośnie nie tylko liczba darczyńców, ale również powiększa się baza rodzin. Ta lista będzie się rozwijać do grudnia każdego dnia" – mówi.

W tym czasie potrzebujące rodziny będzie odwiedzać w sumie 7 tys. wolontariuszy w całym kraju.

"Cały czas czekamy, mamy non stop włączone telefony, żeby sprawdzić, czy nasza rodzina znalazła darczyńcę. Jeśli tak, to jest pierwszy moment takiej radości. Wtedy kontaktujemy się z darczyńcą i staramy się opowiedzieć mu o rodzinie, którą wybrał, trochę więcej. Jeżeli ma jakieś trudności, pytania w stworzeniu paczki, chętnie pomagamy – deklaruje wolontariuszka Natalia Daniło. "Następnie razem ustalamy termin, w jakim spotkamy się w czasie Weekendu Cudów i to jest moment, w którym odbieramy paczki od darczyńcy i przekazujemy je rodzinie. To jest bardzo magiczny moment" – opisuje akcję.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy