Reklama

Kraj

Prezes PiS: po przeszło 100 latach Polska jest państwem, które odgrywa wielką rolę w walce o wolność

Edyta Roś, Beata Kołodziej/PAP
Dodano: 11.11.2022
68872_43938222_43938175
Share
Udostępnij
Proponowano nam państwo małe, które nic by nie znaczyło, a po przeszło 100 latach Polska trwa i jest państwem niemałym, państwem z szansami, państwem, które od dziś odgrywa w tej walce o wolność wielką i pozytywną rolę – powiedział w piątek w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Jarosław Kaczyński podkreślił "że, aby Polska powstała, aby Polska została ostatecznie uznana przez inne państwa i by uzyskała przede wszystkim swoje granice trzeba było jeszcze kilka lat bardzo trudnej walki". "I to walki na wszystkich, poza północną, polskich granicach" – zaznaczył prezes PiS.
 
Kaczyński przypomniał, że walczyliśmy z bolszewikami, z Niemcami w Powstaniu Wielkopolskim, w trzech Powstaniach Śląskich. Dodał, że walczyliśmy też na południowej granicy w Cieszynie.
 
"Walki były wszędzie. I nie chce nawet wymieniać wszystkich narodów, bo to dziś nasi przyjaciele, z którymi wtedy musieliśmy stoczyć walkę" – powiedział prezes PiS.
 
Jak mówił, "wielkość ludzi, którzy wtedy stali na czele naszego narodu polegała na tym, że chcieli polskiej niepodległości, ale przede wszystkim na tym, że w tej niebywale trudnej sytuacji, która wcale nie zakończyła się 11 listopada, potrafili naród zmobilizować i potrafili ostatecznie wygrać, stworzyć duże, polskie państwo".
 
Bo przecież – jak dodał – "proponowano nam państwo małe, państwo, które nic by nie znaczyło, państwo, które w gruncie rzeczy z góry nie miałoby żadnych szans na trwanie". "A po przeszło 100 latach Polska trwa i jest państwem niemałym, państwem z szansami. Ale państwem, które od dziś odgrywa w tej walce, walce o wolność, w tej drodze wolności przez świat, wielką i pozytywną rolę (…) ciągle musi stawiać sobie te najbardziej zasadnicze pytania także te odnoszące się do naszej suwerenności, do naszej przyszłości jako wolnego narodu" – powiedział Kaczyński.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy