Reklama

Kraj

Policja: obchody w Warszawie przebiegły bezpiecznie; od rana zatrzymaliśmy 27 osó

Agnieszka Ziemska, Marta Stańczyk, Bartłomiej Figaj/PAP
Dodano: 11.11.2022
68869_43938023_43937960
Share
Udostępnij
Obchody Narodowego Święta Niepodległości przebiegły bezpiecznie – podkreślił w piątek rzecznik Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak. Jak przekazał, od rana z różnych powodów zostało zatrzymanych 27 osób.
Rzecznik KSP podkreślił, że wydarzenia z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegły bezpiecznie. "Jest to jedno z największych zabezpieczeń, jakie do tej pory realizowaliśmy, jeżeli chodzi o Warszawę" – zaznaczył.
 
Nadkomisarz poinformował, że policjanci od rana w trakcie działań zatrzymali 27 osób. Jak wyjaśnił, powody były różne. Zatrzymane zostały m.in. osoby poszukiwane, czy też osoby, które korzystały z dronów mimo zakazu wprowadzonego w związku z obchodami.
 
Zastrzegł, że dokładna liczba zatrzymań będzie znana po zakończeniu wszystkich działań.
 
Rzecznik KSP odniósł się też do interwencji policjantów wobec osób, które próbowały przedostać się na trasę Marszu Niepodległości. Taka interwencja miała miejsce na wysokości ronda de Gaulle'a, gdzie na trasę chcieli wejść uczestnicy pobliskiej kontrmanifestacji. Zostali obezwładnieni i wyprowadzeni przez funkcjonariuszy.
 
"W momencie, kiedy my prowadzimy działania, są strefy, w których wykonujemy istotne czynności związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. W tych strefach nie mogą znajdować się inne osoby. W tym przypadku w kilku punktach takie osoby się pojawiły. Z naszej strony był zespół antykonfliktowy" – zaznaczył nadkom. Marczak.
 
Jak dodał, zespół prosił te osoby o odejście, jednak nie wykonywały poleceń. "W tego typu sytuacjach podejmujemy czynności. Osoby nie chciały opuścić strefy, stąd decyzja o ewakuacji" – powiedział.
 
"Ewakuacja dotyczyła 42 osób, które znajdowały się w strefie działania policjantów. Były to różne miejsca" – zaznaczył rzecznik KSP.
 
Jak przekazał, wobec tych osób prowadzone są czynności w sprawie o wykroczenia. Przywołał art. 65a kodeksu wykroczeń mówiący o niestosowaniu się do poleceń funkcjonariusza.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy