Reklama

Kraj

Szef MON wręczył medale “Za ochronę granicy RP”

PAP
Dodano: 10.11.2022
68827_43926896_43926335
Share
Udostępnij
Wicepremier szef MON Mariusz Błaszczak wręczył w czwartek kilkudziesięciu żołnierzom medale "Za ochronę granicy". Wśród wyróżnionych znalazło się dwóch wojskowych z Wielkiej Brytanii i dwóch z Estonii.
Błaszczak wręczył też w czwartek w Warszawie pierwsze dwa awanse na stopień starszego szeregowego specjalisty, wprowadzony ustawą o obronie ojczyzny.
 
"Spotykamy się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, żeby docenić służbę żołnierzy Wojska Polskiego, szczególnie w tym ostatnim czasie" – powiedział Błaszczak podczas uroczystości.
 
Jak dodał, służba wiązała się z wieloma wyzwaniami. "Największym było wsparcie Straży Granicznej i utrzymanie granicy atakowanej przez reżim Łukaszenki w celu doprowadzenia do destabilizacji w Polsce, w celu odegrania pierwszego aktu tego, co wydarzyło się w lutym tego roku – inwazji na Ukrainę" – podkreślił wicepremier.
 
"Dlaczego Rosja ułożyła taki plan? Aby zdestabilizować Polskę, uniemożliwić wsparcie Ukrainy, jakie ma miejsce w Polsce” – zaznaczył Błaszczak. Dodał, że dzięki ofiarności, umiejętnościom i zaangażowaniu żołnierzy "plany nakreślone na Kremlu nie zostały zrealizowane".
 
Powtórzył, że Wojsko Polskie jest rozbudowywane liczebnie i wyposażane w nowy sprzęt. "Ale nawet najnowocześniejszy sprzęt nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa, kiedy nie będzie woli obrony ojczyzny" – zastrzegł szef MON.
 
Dwaj żołnierze otrzymali nowo ustanowiony medal w najwyższym – złotym – stopniu. "Obaj ci żołnierze wykonywali swoje obowiązki perfekcyjnie, z narażeniem swojego zdrowia, żeby nieść pomoc potrzebującym, żeby uszczelnić polska granicę, żeby obronić Polskę" – powiedział wicepremier.
 
Znak specjalny "Za Ochronę Granicy Rzeczypospolitej Polskiej" został wprowadzony w październiku br. jako forma uhonorowania żołnierzy, pracowników MON, żołnierzy innych państw i osób, które przyczyniły się do bezpieczeństwa i nienaruszalności granic RP. Znak ma trzy stopnie. Brązowy może zostać nadany żołnierzom, którzy przez co najmniej 60 dni wykonywali "zadania zapewniające bezpieczeństwo i nienaruszalność granic państwa". Srebrny można przyznać na wniosek dowódcy żołnierzowi, który ma "szczególne zasługi w realizacji zadań podczas ochrony granic państwa". Złoty znak mogą otrzymać ci, którzy "dokonają czynu bohaterskiego z narażeniem życia lub zdrowia w trakcie służby na granicy".
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy