Reklama

Kraj

Prezes NBP: obecny poziom stóp procentowych jest właściwy

Aneta Oksiuta, Ewa Wesołowska/PAP
Dodano: 10.11.2022
68826_43926787_43926757
Share
Udostępnij
W świetle dostępnych dzisiaj danych i prognoz – obecny poziom stóp procentowych jest właściwy – powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas konferencji prasowej poświęconej ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.
"Głównym czynnikiem niepewności pozostaje cały czas oczywiście wojna" – powiedział w czwartek Glapiński.
 
Jak wskazał szef NBP, co do dalszych decyzji RPP, to jak dotychczas – będą one zależały od danych i prognoz, które się będą stopniowo pokazywać. "Wraz ze zmieniającymi się ewentualnie danymi i prognozami, będą się zmieniały nasze oczywiście projekcje" – podkreślił.
 
W ocenie Glapińskiego, zarówno w zakresie inflacji, jak i koniunktury może nastąpić dużo niespodziewanych zwrotów. "Jesteśmy wszyscy w Radzie Polityki Pieniężnej nadal zdeterminowani do trwałego obniżenia inflacji, do poziomu celu. Ale biorąc pod uwagę silne zacieśnienie, którego dokonaliśmy do tej pory, niespotykane w historii, oraz ryzyko istotnego pogorszenia koniunktury za granicą (…) dziś optymalną decyzją jest utrzymanie stóp bez zmian" – powiedział. Jak dodał, cały czas pojawiają się efekty tego obniżenia stóp, w kolejnych kwartałach one będą dalej działały.
 
"Widzimy, co nastąpiło w sferze kredytu hipotecznego, kredytu konsumpcyjnego, kredytu dla przedsiębiorstw – i widzimy, że te efekty są znaczące. Biorąc pod uwagę te wszystkie okoliczności, można ocenić, że w świetle dostępnych dzisiaj danych i prognoz – obecny poziom stóp jest właściwy – tak uznała Rada. Ten poziom stóp sprowadzi inflację do celów w horyzoncie projekcji" – powiedział szef NBP.
 
Jak dodał, jest oczywiste, "że jeśli sytuacja gospodarcza i poziom presji inflacyjnej będzie kształtował się inaczej, niż dzisiaj to opisujemy w projekcji, to nasze decyzje też mogą być inne". "Czyli jesteśmy nadal w sytuacji zawieszenia, pauzy, cyklu zacieśniania. Nie kończymy cyklu zacieśniania. Jeśli kolejne kwartały i lata potwierdzą projekcję (…), wtedy ta pauza się będzie przedłużać. Jeśli rzeczywistość będzie wskazywała na inny rozwój sytuacji, niż to jest w projekcji, wtedy decyzja Rady Polityki Pieniężnej mogą być inne" – tłumaczył.
 
W ocenie Glapińskiego, trudno jest powiedzieć, kiedy możliwe będzie rozpoczęcie polityki luzowania polityki pieniężnej. "Obecnie jest zbyt wcześnie na to, aby zacząć o tym dyskutować. Jednak taki moment oczywiście się zbliża i oczywiście nastąpi" – ocenił.
 
"W naszych decyzjach kierujemy się zawsze tym, aby zapewnić stabilność cen w średnim okresie. (…) Wszyscy członkowie Rady zdeterminowani, by sprowadzić inflację do celu w średnim okresie. Dyskusja dotyczy tego, czy dokonać tego szokowo, czy stopniowo" – powiedział Glapiński.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy