Reklama

Kraj

Glapiński: prognozy wskazują, że dalsze spowolnienie aktywności polskiej gospodarki w kolejnych kwartałach jest pewne

Magdalena Jarco, Ewa Wesołowska/PAP
Dodano: 10.11.2022
68825_43926585_43926575
Share
Udostępnij
Wszystkie prognozy, w tym nasza projekcja, wskazują, że dalsze spowolnienie aktywności polskiej gospodarki w kolejnych kwartałach jest pewne – powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
Szef NBP podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformował, że "wszystkie prognozy, w tym nasza projekcja wskazują, że dalsze spowolnienie aktywności polskiej gospodarki w kolejnych kwartałach jest pewne i bardzo znaczące".
 
Według Glapińskiego będzie to powodowało "bardzo silne ograniczenie krajowej presji popytowej". "Będzie oddziaływała bardzo silnie dezinflacyjnie" – dodał.
 
Prezes NBP zaznaczył, że jednocześnie w krótkim okresie "inflacja będzie jeszcze podbijana przez wtórne efekty wzrostu kosztów, kolejne fale tego źródła wzrostu cen". Zaznaczył, że chodzi głownie o koszty energii, a także sygnalizowane zmiany w tarczy antyinflacyjnej rządu.
 
"Ta tarcza ulegnie znacznemu ograniczeniu – szacujemy wstępnie, że być może obejmie ok. 50 proc. siły oddziaływania tarczy do tej pory" – wskazał.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy