Reklama

Kraj

P.Müller: podtrzymujemy chęć możliwie najdalej idącego wparcia polskich obywateli w trudnym czasie kryzysu

Grzegorz Bruszewski/PAP
Dodano: 08.11.2022
68755_43904243_43407529
Share
Udostępnij
Podtrzymujemy chęć możliwie najdalej idącego wparcia polskich obywateli w trudnym czasie kryzysu. Będziemy modyfikować pomoc w taki sposób, aby zastąpić aktualne narzędzia innymi, np. takimi jak maksymalne ceny energii i gazu w ramach ochrony taryfowej – przekazał PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
Komisja Europejska, odpowiadając na pytania PAP, podała, że obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.
 
Rzecznik rządu w rozmowie z PAP odnosząc się do tej kwestii odparł: "Zdajemy sobie sprawę z ograniczeń, które wskazuje Komisja Europejska. Podtrzymujemy chęć możliwie najdalej idącego wparcia polskich obywateli w trudnym czasie kryzysu. Będziemy modyfikować pomoc w taki sposób, aby zastąpić aktualne narzędzia innymi np. takimi jak maksymalne ceny energii i gazu w ramach ochrony taryfowej".
 
Jak poinformowała Komisja Europejska, "komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni przedstawił wytyczne dotyczące obowiązujących przepisów w dziedzinie opodatkowania energii w swoim piśmie z kwietnia 2022 r. do ministrów finansów UE". Pismo to jest publiczne i przypomina między innymi, że nowe przepisy dotyczące VAT obowiązują od 6 kwietnia 2022 r. po jednomyślnym zatwierdzeniu ich przez Radę UE (państwa członkowskie).
 
Nowe przepisy umożliwiły państwom członkowskim obniżenie stawek VAT do 0 proc. na niektóre towary zaspokajające podstawowe potrzeby, w tym żywność. "Obecne ramy prawne nie pozwalają jednak na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy. Ponadto paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo" – dodała Komisja.
 
"Kryzys energetyczny UE spowodowany wojną Rosji z Ukrainą i wynikający z niego wzrost inflacji wywołany cenami energii dotyka wszystkie państwa członkowskie. Komisja zajmowała się tą kwestią przez ostatni rok, a państwa członkowskie wdrożyły wiele środków w celu złagodzenia wpływu na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa, w szczególności te najbardziej narażone. Skoordynowana reakcja UE ma zasadnicze znaczenie dla ochrony jednolitego rynku i uniknięcia dalszych rozbieżności między państwami członkowskimi. Komisja, jako strażnik Traktatów, może zawsze rozważać inicjatywy w tym kontekście" – zadeklarowała KE. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy