Reklama

Kraj

Prezes PiS: jeśli byłaby możliwość zmiany konstytucji, to jesteśmy gotowi zmniejszyć skład Sejmu

Karol Kostrzewa, Joanna Kiewisz-Wojciechowska / PAP
Dodano: 06.11.2022
68652_6li11
Share
Udostępnij
Jeśli byłaby możliwość zmiany konstytucji, to jesteśmy gotowi zmniejszyć skład Sejmu; osobiście jestem zwolennikiem utrzymania Senatu ze względu na tradycję – mówił w niedzielę, w Olsztynie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że w tych sprawach nie zapadła jednak żadna wiążąca decyzja partyjna.

Podczas spotkania z mieszkańcami, prezes PiS był pytany, czy 460 posłów i 100 senatorów to nie za dużo.

"Jesteśmy gotowi, jeżeliby byłaby możliwość uchwalenia nowej konstytucji, bo to przecież jest w konstytucji (określone), ilu jest posłów, zmniejszyć skład Sejmu. Ja osobiście – ale to mówię o moim osobistym poglądzie, bo tutaj są różne poglądy wśród nas, w naszej partii i nigdy nie zapadła żadna wiążąca decyzja organów partyjnych – jestem zwolennikiem utrzymania Senatu" – powiedział prezes PiS.

Mówił, że jest za utrzymaniem izby wyższej, ponieważ – jak podkreślił – "jednak zdarza się, że Senat jest pomocny w naprawianiu jakiś błędów legislacyjnych, a po drugie jest ogromna waga tradycji".

Zaznaczył, że na razie nie rysuje się możliwość zmiany konstytucji, co jest warunkiem koniecznym do zmiany liczby parlamentarzystów. Dodał też, że ewentualne zmniejszenie liczby posłów, właściwie będzie niezauważalne z punktu widzenia budżetu państwa.

Prezes PiS zastrzegł jednocześnie, że parlament nie powinien być mniejszy niż trzysta kilkadziesiąt osób, bo wtedy nie dałoby się pewnych rzeczy przeprowadzać i trzeba by przesunąć różnego rodzaju uprawnienia. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy