Reklama

Kraj

Blisko 150 cudzoziemców próbowało w poniedziałek przedostać się z Białorusi do Polski

Sylwia Wieczeryńska/PAP
Dodano: 01.11.2022
68566_43845926_43845915
Share
Udostępnij
148 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała we wtorek rano Straż Graniczna. To najwięcej dobowych prób przekroczenia granicy w ostatnich miesiącach.
Jak podała na Twitterze SG, wśród 148 osób, byli m.in. obywatele Syrii, Iraku i Kongo. Nie podano szczegółów zatrzymań.
 
Taka liczba osób to największa w ostatnich miesiącach, odkąd powstała stalowa zapora. Kilka dni temu SG informowała, że jednej doby granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 130 osób. Łącznie SG odnotowała w październiku ok. 2,5 tys. prób (w tym są również podejścia pod stalową barierę) nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. To więcej, niż we wcześniejszych miesiącach.
 
SG poinformowała też o zatrzymaniu siedmiu osób, obywateli Ukrainy, Mołdawii i Polski "pomagających nielegalnie przekroczyć granicę".
 
Na granicy (poza rzekami) zbudowana jest zapora stalowa. Trwa instalacja zapory elektronicznej. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik informował w ostatnich dniach, że pierwszy 35-kilometrowy odcinek zapory elektronicznej będzie oddany do użytku po 11 listopada, a cała ma być gotowa i oddana do użytku do końca listopada.
 
Już wcześniej Straż Graniczna informowała, że w podlaskim oddziale SG w Białymstoku gotowe jest Centrum Nadzoru, do którego będą spływać dane z systemu elektronicznego.
 
Zapora stalowa ma długość 186 km – nie ma jej na rzekach granicznych – zapora elektroniczna powstaje na długości 202 km, i będzie także na rzekach.
 
Na rzekach wciąż dochodzi do prób przekroczenia granicy. W piątek SG informowała, że w czwartek 37 migrantów (mężczyzn m.in. z Egiptu i Konga) wspieranych przez służby białoruskie próbowało pokonać rzekę Świsłocz na pontonach lub wpław.
 
Od 1 lipca do 30 listopada obowiązuje w Podlaskiem (z wyjątkiem odcinków granicy na rzekach) zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Wojewoda wydał decyzje w tej sprawie na wniosek komendanta Podlaskiego Oddziału SG. Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych na granicy. Koszt budowy całej zapory to 1,6 mld zł. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy