Reklama

Kraj

Morawiecki: NATO i UE odpowie zdecydowanie na rosyjską eskalację działań wojennych na Ukrainie

Piotr Mirowicz/PAP
Dodano: 22.10.2022
68242_43769031_43769026
Share
Udostępnij
NATO i UE będzie odpowiadała zdecydowanie na ewentualną rosyjską eskalację działań wojennych na Ukrainie – zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Nie pozostawimy Ukrainy samej sobie – zapewnił.
Szef rządu wyraził zaniepokojenie gromadzeniem dużej liczby wojsk rosyjskich na granicy między Białorusią i Ukrainą.
 
"Wszyscy w Europie i cały wolny świat niepokoi się tym, czy przypadkiem intencją Kremla nie jest zaatakować Ukrainę od północnego zachodu, otworzyć nowy front; czy zamiarem Kremla nie jest przerwanie linii komunikacyjnych, które przebiegają od Polski, Słowacji, Rumunii w kierunku na wschód, linii dostaw humanitarnych, dostaw broni, po to, żeby Ukraina mogła się bronić" – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej w Gdańsku.
 
Odnosząc się do spotkania Rady Europejskiej, która miało miejsce w czwartek i piątek podkreślił, że "poza apelami o opamiętanie (…) cała Rada Europejska, nie tylko jest zdeterminowana, żeby pomagać Ukrainie w dalszej walce o wolność, suwerenność, ale także na ewentualną eskalację po stronie Rosji, NATO i Unia Europejska będzie odpowiadała w sposób bardzo zdecydowany".
 
"Na pewno nie pozostawimy Ukrainy samej sobie. Na pewno będziemy znajdowali odpowiednie narzędzia, instrumenty i rozwiązania, by odpowiadać na eskalację ze strony Rosji" – oznajmił premier.
 
Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało w piątek, że z codziennej aktualizacji wywiadowczej wynika, iż 14 października Alaksandr Łukaszenka zapowiedział utworzenie nowego rosyjsko-białoruskiego zgrupowania wojsk z udziałem 70 tys. białoruskich żołnierzy i do 15 tys. żołnierzy rosyjskich. 15 października władze w Mińsku opublikowały nagranie przedstawiające, jak twierdzą, przybycie wojsk rosyjskich na Białoruś. Ponadto, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował niedawno, że na Białorusi – pod pozorem szkoleń – trwa potajemna mobilizacja do białoruskiej armii. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy