Reklama

Kraj

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego złożył rezygnację

Agnieszka Ziemska / PAP
Dodano: 21.10.2022
68222_21pa2
Share
Udostępnij
Podjąłem decyzję o zakończeniu służby i na ręce premiera Mateusza Morawieckiego złożyłem rezygnację z funkcji Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego – poinformował w piątek gen. bryg. Maciej Materka. Stanowisko szefa SKW objął w styczniu 2018 roku.

Komunikat w sprawie rezygnacji szefa SKW opublikowany został na stronie służby. "W dniu 20 października 2022 roku podjąłem decyzję o zakończeniu służby i na ręce Prezesa Rady Ministrów złożyłem rezygnację z funkcji Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego" – napisał gen. Materka.

"Po prawie 5 latach pracy na tym stanowisku pozostawiam Służbę ukompletowaną, dobrze wyposażoną i doskonale przygotowaną do realizacji jej ustawowych zadań, a przede wszystkim gotową do stawienia czoła bieżącym zagrożeniom i wyzwaniom" – podkreślił.

Generał stwierdził, że służba przez ten czas nawiązała i pogłębiła relacje z partnerami zagranicznymi, co w jego ocenie znacznie wpłynęło na rozwój jej potencjału w zakresie współdziałania kontrwywiadowczego, operacyjnego i cyberbezpieczeństwa. "Istotnie zwiększyła się aktywność SKW w operacjach sojuszniczych oraz kontrybucja w NATO" – dodał.

SKW, jak napisał, "zajmuje obecnie bardzo ważne miejsce w krajowym systemie służb specjalnych i jest nieodzownym elementem zapewnienia bezpieczeństwa i osłony kontrwywiadowczej Siłom Zbrojnym RP, a także wojskom sojuszniczym stacjonującym na terenie Polski".

Gen. Materka podziękował żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom SKW za wsparcie, codzienny trud, wkład pracy na rzecz bezpieczeństwa państwa oraz za postawę. Podziękowania złożył też wicepremierowi, szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi, szefowi MSWiA oraz ministrowi koordynatorowi służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiego.

Jak zaznaczył, pozostanie aktywny w obszarze bezpieczeństwa w sferze publicznej.

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w piątek, że w związku z wnioskiem szefa SKW uruchomione zostaną przewidziane w tej sytuacji procedury. Zgodnie z ustawą szefa SKW odwoła Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Obrony Narodowej po zasięgnięciu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kolegium do Spraw Służb Specjalnych i Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Maciej Materka na szefa SKW został powołany przez premiera Morawieckiego w styczniu 2018 roku. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa w MSWiA, pracował też w służbach specjalnych UOP, ABW i CBA. Był m.in. pełnomocnikiem ds. kontroli przetwarzania danych osobowych w CBA od początku powstania tej funkcji w 2010 r. W połowie 2015 r. złożył wniosek o odejście ze służby. Ówczesny szef CBA Paweł Wojtunik pozytywnie wyrażał się o całej jego pracy w Biurze. Również sejmowa komisja przyjęła wówczas sprawozdanie z jego pracy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy