Reklama

Kraj

Prezydent: rozmawialiśmy z prezydentem Ukrainy o konieczności izolowania Rosji, która dopuściła się masowych zbrodni wojennych

Aleksandra Rebelińska/PAP
Dodano: 10.10.2022
67889_43663949_43663936
Share
Udostępnij
Z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim rozmawialiśmy o konieczności izolowania Rosji, która dziś dopuściła się masowych zbrodni wojennych; zbrodnie takie nie ulegają przedawnieniu i ścigane są na całym świecie – podkreślił prezydent Andrzej Duda.
W poniedziałek doszło do zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na szereg miast w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły m.in. w centrum Kijowa, w Zaporoże oraz w miasta obwodów dniepropietrowskiego i mikołajowskiego. O uruchomieniu systemów obrony przeciwrakietowej i wybuchach powiadomiły regionalne władze na zachodzie kraju, we Lwowie, Tarnopolu i Chmielnickim.
 
Według wstępnych doniesień tylko w stolicy Ukrainy zginęło osiem osób i 24 zostały ranne; w całym kraju – według najnowszych ustaleń Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS), cytowanej przez Reutersa – życie straciło co najmniej 11 osób, a 64 odniosły obrażenia.
 
Tuż po atakach odbyły się pilne konsultacje prezydentów Polski i Ukrainy.
 
"Rozmawiałem dzisiaj z Wołodymyrem Zełenskim. Mówiliśmy o konieczności izolowania Rosji, która dziś dopuściła się masowych zbrodni wojennych. Zbrodnie takie – przypominam – nie ulegają przedawnieniu i ścigane są na całym świecie" – napisał prezydent Duda na Twitterze.
 
Prezydent zapowiedział, że w poniedziałek i wtorek będzie rozmawiał o tym z innymi przywódcami.
 
Wcześniej o poniedziałkowej rozmowie z Andrzejem Dudą napisał prezydent Ukrainy. "Skoordynowaliśmy nasze kroki z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Będziemy pracować nad konsolidacją międzynarodowego wsparcia, wzmacnianiem ukraińskich zdolności obronnych, odbudowie tego, co zniszczono oraz zwiększaniem izolacji Rosji" – napisał Zełeński na Twitterze.
 
O rosyjskich bombardowaniach celów cywilnych na Ukrainie Duda rozmawiał w poniedziałek także z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy