Reklama

Kraj

Prezydent powołał Jacka Siewierę na nowego szefa BBN

Aleksandra Rebelińska, Wiktoria Nicałek/PAP
Dodano: 10.10.2022
67877_43661093_43660414
Share
Udostępnij
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Jacka Siewierę na nowego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Siewiera – oficer, lekarz, prawnik, twórca Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM, a ostatnio minister w Kancelarii Prezydenta – zastąpi na tym stanowisku Pawła Solocha.
Prezydent odwołał w poniedziałek Pawła Solocha z funkcji szef BBN i jednocześnie powołał go na swojego doradcę społecznego. Podczas uroczystości w Belwederze Soloch został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent odznaczył także byłego dyrektora Biura Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta RP Romana Kronera Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
Miejsce Solocha zajął Jacek Siewiera, dotychczasowy sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
 
Prezydent ocenił, że przez ostatnie siedem lat – podczas których Soloch stał na czele Biura – wydarzyło się dużo dobrych rzeczy dla Polski.
 
"Po to tutaj jesteśmy, takie jest nasze zadanie, po to ja zostałem wybrany, po to powierzyłem panom obowiązki, żeby Polska i jej otoczenie, i to wszystko, co jej dotyczy było przez nas i naszą pracę zmieniane na lepsze. Wierzę w to głęboko, że tak się stało w warstwie tych wydarzeń, które dotyczyły budowania sfery bezpieczeństwa Polski" – mówił Duda.
 
Prezydent dziękował za wysiłki na rzecz doprowadzenia do obecności amerykańskich wojsk w Polsce oraz modernizacji polskiej armii. "Wierzę w to, że to jest wielkie dzieło, które przyczynia się do tego, że dzisiaj Polska jest silniejsza, że dzisiaj – mimo bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej – można spokojniej patrzeć na bezpieczeństwo Polski" – podkreślił.
 
Duda – zwracając się do Siewiery – wskazał, że przejmuje on dobrze funkcjonujące i "rozpędzone" Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, które jest "wtopione" w dzisiejszy krajobraz budowania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.
 
Prezydent wyraził przekonanie, że Siewiera poradzi sobie na nowym stanowisku. "Jestem przekonany, że to jest dobry wybór, że pan będzie dalej prowadził sprawy BBN, kontynuował to wielkie i bardzo dobrze rozpoczęte i realizowane zadanie, które do tej pory było w rękach pana ministra Pawła Solocha" – oświadczył.
 
Prezydent podkreślał, że z budowaniem bezpieczeństwa Polski w wielu obszarach łączy się wielka odpowiedzialność. "Będziemy w związku z tym ściśle współpracować. Może pan zawsze liczyć na współpracę ze mną" – zapewnił Andrzej Duda. Dziękował urzędnikom za czas przepracowany w Kancelarii Prezydenta.
 
"Jest to trochę zmiana, ale przede wszystkim odpowiedzialność, zespół BBN będzie pana w tym zadaniu wspierał i nie wątpię, że pan sobie z tym zadaniem poradzi" – powiedział.
 
"Panowie, dla każdego z panów to moment wielkiej zmiany, ale zarazem wejścia na nową drogę. Nie o wszystkich drogach chcemy tu mówić, choć coś na ten temat wiemy, ale na pewno jest to w każdym z przypadków nowe, zapewne niełatwe wyzwanie" – powiedział Duda, zwracając się do Siewiery i Solocha.
 
Podkreślił, że obaj będą teraz realizować nowe zadania na rzecz Polski "i będą to czynili znakomicie"; życzył im powodzenia w przyjętych przez nich zadaniach zawodowych i w życiu osobistym.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy