Reklama

Kraj

Minister Niedzielski: Otwarcie Centrum Psychiatrii w Białymstoku to fundamentalny krok

Izabela Próchnicka / PAP
Dodano: 07.10.2022
67833_7pa1
Share
Udostępnij
Otwarte w piątek w Białymstoku Centrum Psychiatrii dla dzieci, młodzieży i dorosłych to fundamentalny krok w opiece nad dziećmi i młodzieżą w kraju – ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski, który wziął udział w otwarciu tej placówki.

W centrum tym działa m.in. pierwszy i jedyny w regionie całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, którego w Podlaskiem nie było od 11 lat, a region był jedynym w Polsce, w którym taki oddział nie funkcjonował. Do centrum przeniesiono także ze starego obiektu w Choroszczy oddział dla pacjentów dorosłych. Centrum będzie też bazą kształcenia specjalistów.

"Uważam, że jest to historyczna chwila, bo po ponad dekadzie braku dostępności leczenia dzieci mamy ośrodek nowoczesny (…) i nie tylko pod względem infrastruktury, ale również stanowiący bazę do tego, żeby (…) kształcić psychiatrów, specjalistyczną kadrę, której deficyty ciągle odczuwamy" – mówił minister Niedzielski przed otwarciem centrum w trakcie prezentacji tej inwestycji.

Minister podkreślał, że wieloletni brak w Podlaskiem całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży skutkował tym, że duża część pacjentów z Podlaskiego musiała być przyjmowana w innych regionach, gdzie również brakuje miejsc, są kolejki.

"Warto powiedzieć, że w ciągu ostatniego półtora roku blisko 300 dzieciaków z tego regionu (Podlaskiego) było hospitalizowanych w sąsiadujących województwach. Jak patrzyliśmy na sytuację na Mazowszu, gdzie też pojawiały się problemy z dostępnością bazy, to blisko 16 średnio miesięcznie hospitalizacji to były osoby, które pochodziły z województwa podlaskiego, a według naszych szacunków ten deficyt na Mazowszu, jeżeli chodzi o łóżka psychiatryczne, wynosił ok. 20" – mówił Niedzielski.

Dodał, że likwidacja białej plamy w szpitalnej opiece psychiatrycznej w Podlaskiem oznacza rozwiązanie problemu także gdzie indziej.

"Stąd ta inwestycja jest naprawdę w systemie krajowym opieki nad dziećmi fundamentalnym krokiem (…) Uważam, że naprawdę wykonujemy milowy krok jeżeli chodzi nie tylko o sytuację tutaj w regionie podlaskim, ale też o sytuację psychiatrii dziecięcej w całym kraju" – mówił Niedzielski.

Budowa i wyposażenie Centrum Psychiatrii kosztowały ok. 40 mln zł. 22,6 mln zł pochodziło z Ministerstwa Zdrowia, 17 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 – to środki przekazane przez marszałka województwa podlaskiego. Prawie 400 tys. zł łącznie przekazały Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (UDSK) w Białymstoku, przy których działa centrum.

Marszałek województwa Artur Kosicki podkreślił, że powstanie Centrum Psychiatrii to dobry przykład szerokiej współpracy. Dodał, że ma nadzieję, że centrum będzie jeszcze bardziej rozwijane.

NFZ zakontraktował na razie w Centrum Psychiatrii 28 łóżek dla dzieci i młodzieży, docelowo ma być 36. Już przebywa tam 13 pacjentów. W części dla dorosłych jest już także hospitalizowanych 20 pacjentów.

Dyrektor UDSK prof. Anna Wasilewska podkreśliła, że od października skończył się w regionie problem z hospitalizacją małych pacjentów wymagających opieki psychiatrycznej. Mówiła, że dotychczas dzieci te trafiały na SOR UDSK, szpital próbował sobie radzić z opieką nad nimi, kierując je na oddział dzienny czy do opieki ambulatoryjnej. Na każdy dyżur trafiało około tróje dzieci z problemami psychiatrycznymi wymagającymi hospitalizacji.

Ordynator dziecięcej części Centrum dr Jacek Bida wskazał, że są ogromne potrzeby we wsparciu zdrowia psychicznego młodych ludzi w ich miejscach zamieszkania wtedy, gdy przeżywają swoje kryzysy.

"Rozpoznać ich potrzeby, nauczyć ich rozumieć siebie, nauczyć ich bliskich rozumieć dzieci" – mówił Bida. Dodał, że wciąż brakuje specjalistów.

"To jest początek drogi. Tak naprawdę celem naszym jest odbudowa kadry lekarzy psychiatrów. To nasza rola jako uniwersytetu, dlatego bardzo cieszymy się, że dostaliśmy taką szansę. Będziemy robili wszystko, aby było coraz więcej lekarzy psychiatrów dziecięcych" – mówił rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) prof. Adam Krętowski.

Dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński poinformował, że w 2022 r. fundusz przekaże na leczenie dzieci i młodzieży 1,9 mln zł – w 2023 r. ma to być kolejne 8 mln zł. 1,7 mln zł w 2022 r. ma być przekazane na leczenie dorosłych, a w 2023 r. 7 mln zł.

Minister Niedzielski przypomniał, że całodobowy oddział psychiatryczny to element w całej realizowanej reformie opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. W otwartym centrum oprócz oddziału całodobowego (III, najwyższy poziom referencyjny) jest także ośrodek drugiego stopnia w tym systemie.

Pierwszy podstawowy poziom opieki to placówki dziennej opieki środowiskowej. Niedzielski mówił na konferencji prasowej, że w powiatach w Polsce jest 339 takich ośrodków.

"W pierwszym półroczu tego roku, na właśnie wszystkich poziomach nowej reformy, udzieliliśmy pomocy 123 tys. dzieci. W roku 2019 w analogicznym półroczu ta pomoc była w systemie udzielana 7,2 tys. pacjentów. Więc ta skala różnicy jest tak ogromna, więc widać, że i mamy z jednej strony opiekę środowiskową, a z drugiej strony też i te wyższe poziomy" – dodał Niedzielski.

Minister podał także, że w Polsce jest ok. 500 specjalistów psychiatrii dziecięcej, o połowę więcej niż w 2014 r.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy