Reklama

Kraj

Nowy elektryczny samochód z tyskiej fabryki Stellantis trafi do sprzedaży w 2023 r.

Mateusz Babak/PAP
Dodano: 02.10.2022
67650_43594264_43594248
Share
Udostępnij
Koncern Stellantis, który w fabryce w Tychach przygotowuje produkcję nowych modeli samochodów elektrycznych, podał, że pierwszy z nich, pod marką Jeep, trafi do sprzedaży w 2023 r. W ostatnich dniach tyski zakład informował o wyprodukowaniu 12,5-milionowego pojazdu w swej historii.
Głównym wytwarzanym w Tychach modelem samochodu jest "Fiat 500" – w minionych 15 latach wyprodukowano blisko 2,7 mln egzemplarzy tego auta, co czyni go drugim najpopularniejszym modelem w historii tyskiej fabryki.
 
"W czwartek 29 września 2022 r. z taśm montażowych tyskiej fabryki samochodów Stellantis zjechał 12,5-milionowy pojazd" – wskazano w informacji prasowej Stellantis i doprecyzowano, że był to fiat 500 z napędem hybrydowym.
 
"Fiat 500 to od lat ulubieniec Europejczyków w segmencie małych aut miejskich" – zaznaczył cytowany w informacji dyrektor fabryki w Tychach Tomasz Gębka.
 
"Niezastąpiona pięćsetka to obecnie jeden z trzech produkowanych u nas modeli samochodów, do których już za chwilę dołączy kolejny. W tej chwili prowadzimy intensywne prace nad uruchomieniem produkcji nowego samochodu dla marki Jeep, modelu avenger" – zasygnalizował Gębka.
 
"Będzie to nie tylko pierwszy jeep produkowany w Polsce, ale też pierwszy w historii elektryczny samochód osobowy produkowany seryjnie w naszym kraju" – dodał dyrektor, wskazując, że obecnie załoga koncentruje się na pracy nad uruchomieniem nowej inwestycji, a jednocześnie kontynuacji produkcji obecnej linii modelowej, czyli fiata 500, abartha 595 i lancii ypsilon.
 
Stellantis uściślił w komunikacie, że na wynik 12,5 mln samochodów wyprodukowanych w latach 1971-2022 składają się rezultaty dwóch zakładów produkcyjnych: w Tychach, a także w Bielsku-Białej, gdzie produkcja odbywała się do września 2000 r. Obecnie w bielskim zakładzie powstają silniki, wśród nich hybrydowe napędy, w które wyposażane są produkowane w Tychach fiaty i lancie.
 
W liczbie 12,5 mln wyprodukowanych egzemplarzy największy dotąd udział ma fiat 126p, którego łącznie w Bielsku-Białej i Tychach powstało ponad 3,3 mln sztuk. Drugie miejsce zajmuje model 500 z wynikiem blisko 2,7 mln egzemplarzy (fiat i abarth łącznie), a trzecie fiat panda, którego tyska fabryka wyprodukowała niespełna 2,2 mln. Cała lista modeli produkowanych w Tychach i Bielsku-Białej liczy 20 pozycji.
 
"Przyszłość fabryki Stellantis w Tychach naznaczona jest nowymi inwestycjami i intensywnymi pracami nad przystosowaniem wszystkich jednostek produkcyjnych do uruchomienia nowych, większych modeli. Pierwszy z nich, w pełni elektryczny jeep avenger wyruszy na podbój europejskiego rynku już w 2023 r." – podsumował informację koncern.
 
Program inwestycji w tyskiej fabryce koncern Fiat Chrysler Automobiles (obecnie, w wyniku połączenia z Grupą PSA – koncern Stellantis) ogłosił w końcu 2020 r. Zakład ma wytwarzać nowe, hybrydowe i elektryczne samochody marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo. Zapowiadano, że seryjna produkcja pierwszego z trzech nowych modeli rozpocznie się w drugiej połowie 2022 r.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy