Reklama

Kraj

J.Kaczyński: Dzięki budowie CPK Polska straci cechę prowincjonalności

Olga Łozińska, Elżbieta Bielecka/PAP
Dodano: 02.10.2022
67646_43593644_43593627
Share
Udostępnij
To ogromne przedsiewzięcie Centralny Port Komunikacyjny doprowadzi do tego, że nasz kraj straci bardzo niedobrą i degradującą dla prawie 40 milionowego narodu cechę. Cechę prowincjonalności – powiedział w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Stargardu (Zachodniopomorskie).
"Zapowiadaliśmy, że będziemy rozwijać polską gospodarkę także przez wielkie inwestycje, i to wcale nie tylko Unijne, a także takie, które są wyłącznie z naszych środków" – powiedział prezes PiS.
 
Przypomniał, że przed paroma dniami została otwarta jedna z nich, przekop Mierzei Wiślanej. "Ona nie była taka wielka, ale była bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia naszej suwerenności, na własnym terytorium, bo Rosjanie chcieli to zablokować, a za komuny tego zabraniali. Zrobiliśmy to. Teraz otworzyliśmy rurociąg (Baltic Pipe), który zapewnia nam suwerenność energetyczną" – dodał Kaczyński.
 
"Jest to ogromne przedsięwzięcie, ten port komunikacyjny, który doprowadzi do tego, że nasz kraj straci bardzo niedobrą i degradującą dla prawie 40 milionowego narodu cechę. Cechę prowincjonalności. W Polsce, mimo rozmiarów naszego kraju i położenia w centrum Europy, nie było naprawdę wielkiego lotniska" – mówił polityk.
 
"Najpierw chodziło o lotnisko, później doszły pomysły dodatkowe, aby to był taki wielki hub. I my to budujemy, to jest ogromne, to jest sto kilkadziesiąt miliardów złotych" – podkreślił Kaczyński.
 
Zwrócił też uwagę na inwestycje w wiatraki morskie, których, jak dodał "teraz mamy bardzo niewiele". "To jest inwestycja, w której będą różne kapitały, ale główny kapitał to będą dwie wielkie firmy państwowe: Orlen i PGE Polska Grupa Energetyczna" – poinformował prezes PiS.
 
"To, co przedtem wydawało się niemożliwe, czego nie robiono i co wręcz potępiano, myśmy podjęli i dzięki temu będziemy mieć dużo więcej taniej energii, dzięki temu także będą miejsca pracy i będziemy rozwijali się technologicznie. To dotyczy także naszych przedsięwzięć związanych z energetyką atomową" – podkreślił.
 
Dodał, że "są też inwestycje, co prawda w coraz mniejszym stopniu, w głównej mierze ze środków europejskich, i one też bardzo dobrze posuwają się do przodu". 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy