Reklama

Kraj

Mariusz Błaszczak: WOT to kontynuacja tradycji Armii Krajowej

Adrian Kowarzyk, Jakub Borowski/PAP
Dodano: 28.09.2022
67562_43558154_43558150
Share
Udostępnij
Wojska Obrony Terytorialnej to formacja ludzi, którzy są patriotami gotowymi do obrony naszej ojczyzny; to kontynuowanie tradycji Armii Krajowej – powiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów święta WOT.
W środę w podwarszawskim Zegrzu odbywają się obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej i pięciolecia ich sformowania. Wojska OT obchodzą swoje święto w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego, przypadającego 27 września. W obchodach uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
 
"Ta służba którą prowadzicie na co dzień jest też konsekwencją waszej formacji, a więc formacji ludzi, którzy są patriotami, którzy na ochotnika wstępują do wojska, są gotowi bronić naszej ojczyzny" – powiedział Błaszczak. "To kontynowanie tradycji Armii Krajowej" – dodał.
 
Według szefa MON ważna jest również tradycja żołnierzy niezłomnych, którzy są patronami poszczególnych brygad WOT. "Są wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o siłę charakteru, niezłomność, patriotyzm, wierność ojczyźnie i to są właśnie też te cechy, które was wyróżniają" – podkreślił.
 
Błaszczak przypomniał, że w ciągu pięciu lat istnienia WOT, formacja ta pomogła przy wielu zdarzeniach, takich jak klęski żywiołowe, pandemia koronawirusa, czy atak hybrydowy z Białorusi na Polską granicę.
 
"To był pierwszy etap tego planu, który zapewne powstał na Kremlu, żeby zaatakować Zachód. Potem przecież w lutym tego roku był atak na Ukrainę, ale tak odczytujemy te kremlowskie plany. Przecież żeby odtworzyć imperium zła, należało zaatakować państwa, które mogłyby wspierać Ukrainę. Tym kluczowym państwem, które wspiera Ukrainę jest Polska, a więc zależało tym złym ludziom na tym, aby doprowadzić do destabilizacji w naszej ojczyźnie" – powiedział wicepremier.
 
Jak dodał, nie udało się to dzięki postawie żołnierzy Wojska Polskiego, ale też żołnierzy WOT, "którzy wspierali straż graniczną, którzy ramie w ramie z żołnierzami wojsk operacyjnych utrzymali granicę". "Nie dopuścili do tego żeby ten atak hybrydowy się powiódł" – podkreślił.
 
Zdaniem Błaszczaka "najlepszą metodą, żeby odwieść władców Kremla od tego, aby odbudowywali imperium jest odstraszanie". Podziękował żołnierzom WOT za ich poświęcenie oraz łączenie aktywności zawodowej ze służbą. "Władze RP są przekonane o wielkiej wartości formacji którą reprezentujecie" – dodał wicepremier.
 
Na początku tego roku minęło pięciolecie WOT, które powstały 1 stycznia 2017 jako odrębny rodzaj sił zbrojnych. WOT, które podlegają bezpośrednio ministrowi obrony, liczą obecnie 34 tys. żołnierzy. Misją WOT jest przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz wsparcie akcji ratowniczych, a w czasie wojny są przewidziane do wsparcia wojsk operacyjnych.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy