Reklama

Kraj

Minister klimatu: Baltic Pipe został zakończony na czas

PAP
Dodano: 27.09.2022
67537_43548191_43548187
Share
Udostępnij
Baltic Pipe został zakończony na czas również w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej – powiedziała minister klimatu Anna Moskwa podczas konferencji po uroczystym otwarciu gazociągu. Dodała, że Polska może stać się "gazowym sercem Europy".
Jak podkreśliła szefowa resortu klimatu, że gazociąg Baltic Pipe to duży i skomplikowany międzynarodowy projekt, który udało się skończyć na czas.
 
"Jak państwo obserwujecie różne projekty w Unii Europejskiej, to nie jest oczywiste, że takie projekty kończy się na czas, są kończone w pełnej gotowości technicznej, pełnej efektywności i w pełnej gotowości, dokładnie wtedy, kiedy to było zaplanowane w budżecie" – wskazała "Na czas również w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej" – podkreśliła.
 
Przypomniała, że to już kolejne połączenie gazowe, po otwarciu w tym roku połączenia Polska – Litwa.
 
"Wyjaśniła, że to kolejne połączenie bałtyckie, które wzmacnia porozumienie państw regionu, które dziś mówią najgłośniej antyrosyjskim i proukraińskim głosem. "I najmocniej Ukrainę wspierają" – wskazała.
 
Dodała, że jesteśmy dziś "po bezpiecznej stronie". "Gaz w kuchenkach jest i będzie, kontrakty są zabezpieczone" – zapewniła.
 
"Jak oceniła nie ma drugiego takiego państwa w UE, które ma tyle wejść i interkonektorów. "Polska jest na dziś połączona od północy z Litwą, z Danią od strony norweskiej, od strony niemieckiej, słowackiej i czeskiej" – wymieniała. Dodała, że Polska rozmawia też z Ukrainą o przyszłej współpracy, by stać się "gazowym sercem Europy" i wspierać bezpieczeństwo obywateli państw z regionu.
 
Gazociąg Baltic Pipe ma tworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Jego uruchomienie zaplanowano na 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy