Reklama

Kraj

Żaryn: budujemy zespół, który zajmie się zagrożeniami w przestrzeni informacyjnej

Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk / PAP
Dodano: 23.09.2022
67246_23wrz1
Share
Udostępnij
Budujemy zespół, który będzie monitorował i identyfikował zdarzenia w przestrzeni informacyjnej, które mają wpływ na bezpieczeństwo państwa – powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Pełnomocnik rządu na piątkowej konferencji prasowej podkreślił, że Polska od wielu lat jest przedmiotem wrogich działań informacyjnych, a państwem które rozwija takie zdolności jest Federacja Rosyjska.

"Trend jest jednoznaczny. Mamy do czynienia ze wzmożeniem takiej aktywności zarówno przeciwko Polsce, jak i innym krajom NATO, z tego powodu polski rząd i Rada Ministrów w sierpniu tego roku przyjęła dokument, który po raz pierwszy konstytuuje Pełnomocnika Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP" – powiedział Żaryn.

Dodał, że głównym zadaniem pełnomocnika jest wykrywanie i monitorowanie zdarzeń, które mają wpływ na bezpieczeństwo Polski.

"Zespół, który budujemy przy pełnomocniku, będzie zespołem, który ma monitorować i identyfikować te zdarzenia w przestrzeni informacyjnej, które mają wpływ na bezpieczeństwo RP. Chcemy przeciwdziałać takim zagrożeniom, widzimy, że Federacja Rosyjska wykorzystuje narzędzia informacyjne i przekaz informacyjny do realizowania wrogich nam celów, do zagrażania nie tylko Polsce, ale całemu Zachodowi" – powiedział.

Jak wyjaśnił Żaryn, kluczowe instytucje, które będą reprezentowane w zespole, to MSZ, MON, MSWiA i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. W pracach będzie uczestniczył też przedstawiciel rzecznika rządu. "Rdzeniem będą struktury rządowe, które wymieniłem, ale będzie to zespół otwarty na współpracę z innymi środowiskami" – dodał.

Zespół ma spotykać się regularnie, a do prac będzie zapraszał też inne instytucje zajmujące się kwestią zagrożeń informacyjnych, ekspertów i naukowców. Prace zespołu mają rozpocząć się w najbliższych tygodniach.

Według pełnomocnika celem działań będzie systemowe wzmocnienie odporności Polski i zdolności odpowiedzi na zagrożenia, "które są trudno identyfikowalne, a ich zrozumienie wymaga specjalnego podejścia do tego tematu". Obok resortów, instytucji, organizacji i środowisk eksperckich pracować nad tym będą też służby specjalne, które zapewniają rozpoznanie, szukają prawdziwych autorów i celów kampanii dezinformacyjnych.

"Będziemy również prowadzili działania o charakterze edukacyjnym, profilaktycznym po to, żeby polskie społeczeństwo lepiej rozumiało zagrożenia, o których mowa, lepiej widziało te działania, które dotykają kwestii bezpieczeństwa państwa" – podkreślił Żaryn.

Pełnomocnik tłumaczył też, jakie obszary są głównym celem działań dezinformacyjnych. Wśród nich jest deprecjonowanie struktur bezpieczeństwa. "To ataki zarówno na polskie wojsko, jak i na współpracę o charakterze militarnym między Polską a sojusznikami" – wskazał. Jak dodał, najaktywniejszy od lutego obszar działań Rosjan to destabilizacja relacji polsko-ukraińskich.

Pełnomocnik zwrócił uwagę, że dochodzi też do prób zastraszania polskiego społeczeństwa i wzbudzania niepokojów społecznych. Obserwowane są także próby manipulowania historią po to – jak mówił Żaryn – żeby osiągać pewne cele w polityce imperialnej Rosji. Trwa również kampania dyskredytująca RP na forum międzynarodowym celem izolowania głosu RP i krajów bałtyckich.

Żaryn podkreślił, że przygotowywane w odpowiedzi na te zagrożenia rozwiązania mają m.in. wzmacniać bezpieczeństwo, zapewnić suwerenność przestrzeni informacyjnej, a także chronić międzynarodową pozycję i relacje sojusznicze RP.

Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył Stanisława Żaryna na pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP 9 września. Powołał go również na funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Premiera. W KRPM Żaryn jest odpowiedzialny za współpracę z ministrem koordynatorem służb specjalnych w roli jego zastępcy. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy