Reklama

Kraj

KGP: od początku roku na polskich drogach zginęło ponad 1,8 tys. osób

Bartłomiej Figaj / PAP
Dodano: 21.11.2021
57825_21li2
Share
Udostępnij
Od początku roku na polskich drogach doszło do ponad 19 tysięcy wypadków, w których zginęło ponad 1,8 tysiąca osób – poinformował w Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Komisarz Robert Opas w rozmowie z PAP przypomniał, że w niedzielę, 21 listopada 2021 roku przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych "Jest to dzień refleksji, dzień pamięci tych, którzy stracili życie na drodze" – podkreślił policjant.

"Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims – PAP)" – tłumaczył.

W ocenie komisarza stan bezpieczeństwa na polskich drogach systematycznie się poprawia. "To bezpieczeństwo w największej mierze zależy od nas samych – kierowców, jak i innych uczestników ruchu. Od rozwagi za kierownicą i tej, która prezentujemy jako piesi, od świadomości i wiedzy, która posiadamy, stosowania się do przepisów ruchu drogowego i szacunku dla innych" – powiedział.

"Korzystając z drogi, zawsze pamiętajmy, że to od naszego zachowania, koncentracji, podjętych decyzji i przestrzegania przepisów ruchu drogowego zależy bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych uczestników ruchu" – przypomniał.

W rozmowie z PAP kom. Robert Opas przekazał dane policyjne dotyczące wypadków na polskich drogach. "W 2020 roku zginęło 2 491 osób. Jeszcze w 2011 roku było to aż 4,189 ofiar" – podał.

"Tegoroczne dane za pierwszych 10 miesięcy to 19 110 wypadków, w których zginęły 1 864 osoby. Są to liczby mniejsze niż w latach ubiegłych, nawet biorąc pod uwagę rok 2020, który był okresem związanym z szczytem epidemii koronawirusa. W 2020 roku w tym samym czasie odnotowaliśmy 20 171 wypadków, w których śmierć poniosło 22 804 osób. W roku 2019 wypadków było 25 298 a na drogach zginęło 2 435 osób" – wyliczył.

"Każdego roku w zdarzeniach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób. Za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich" – dodał. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy