Reklama

Kraj

Morawiecki: blisko współpracujemy z Litwą i Łotwą na rzecz ochrony granic UE

Karol Kostrzewa/PAP
Dodano: 14.11.2021
57699_40839270_40839265
Share
Udostępnij
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w sobotę rozmawiał z premier Litwy Ingridą Simonyte i premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem. "Zdecydowanie sprzeciwiamy się hybrydowemu atakowi reżimu Łukaszenki, blisko współpracujemy na rzecz ochrony granic UE" – podkreślił szef polskiego rządu.
Morawiecki zamieścił na Twitterze wpis informujący o rozmowie z szefami rządów Litwy i Łotwy w języku angielskim.
 
"Dziś rozmawiałem z premier Litwy Ingridą Simonyte i premierem Łotwy Krisjanisem Karinsem. Zdecydowanie sprzeciwiamy się hybrydowemu atakowi reżimu Łukaszenki. Blisko współpracujemy na rzecz ochrony granic Unii Europejskiej i wzywamy do wspólnych działań na rzecz zatrzymania agresji Łukaszenki, manipulacji medialnych i fake newsów" – napisał na Twitterze Morawiecki.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.
 
Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie od 2 do 4 tys. migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich. Od 2 września, w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy