Reklama

Kraj

Kuczmierowski: Transport z pomocą humanitarną czeka na przejściu granicznym w Bobrownikach

Szymon Zdziebłowski / PAP
Dodano: 24.10.2021
57231_24pa6
Share
Udostępnij
Transport z pomocą humanitarną czeka na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. To trzy tiry, w których są m.in. koce, łóżka oraz namioty z ogrzewaniem i wyposażeniem, jak również środki ochrony osobistej – poinformował w niedzielę PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

"Zgodnie z przewidywaniem transport stoi na granicy w Bobrownikach. Oczekujemy na decyzję strony białoruskiej. Nota dyplomatyczna w tej sprawie została wczoraj przesłana, czekamy na reakcję" – przekazał PAP prezes RARS Michał Kuczmierowski.

Dodał, że w trzech tirach są m.in. koce, łóżka oraz namioty z ogrzewaniem i wyposażeniem, jak również środki ochrony osobistej związane z COVID-19. Kuczmierowski przekazał, że RARS gotowe jest również wysłać żywności i leki, gdyby strona białoruska wyraziła taką wolę.

"Taki transport jest również przygotowany, ale wysłanie leków i żywności wymaga potwierdzenie dokładnych potrzeb przez stronę białoruską" – zaznaczył. Dodał, że przepisy wjazdowe są bardzo ściśle określone i trzeba precyzyjnie zadeklarować, co się wwozi.

Jak wyjaśnił prezes RARS, obecnie oczekujący transport na granicy z Białorusią przygotowano w oparciu o doświadczenia z transportów z pomocą wysyłanych wcześniej na prośbę Litwy. "Po stronie litewskiej jest sporo migrantów, którzy dostali się tam jeszcze przed uszczelnieniem granicy i Litwa zapewnia im opiekę" – przypomniał Kuczmierowski.

"Na dniach planujemy wysłanie trzeciego transportu właśnie również na Litwę. Poprzednie trafiły tam w sierpniu i we wrześniu" – powiedział.

Prezes RARS powiedział PAP, że w przypadku dwóch poprzednich transportów z pomocą humanitarną na Białoruś Polska nie uzyskała żadnej oficjalnej odpowiedzi. Pytany o to, jak długo tiry będą czekały na granicy zapewnił, że strona polska nastawia się na dłuższe oczekiwanie, aż do zmiany decyzji.

"Nasza pomoc ma wesprzeć Białorusinów w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego jaki wywołali. Przyjęcie lub odrzucenie pomocy pokaże również ich prawdziwe intencje" – dodał.

W sobotę Prezydent RP Andrzej Duda poinformował, że wystąpił z inicjatywą wysłania konwoju humanitarnego na granicę z Białorusią. "Trzeba pomóc imigrantom koczującym po białoruskiej stronie granicy. Apeluję do Białorusi o wpuszczenie pomocy" – napisał na Twitterze.

W środę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli prezydent Duda, premier Mateusz Morawiecki, komendant główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Spotkanie było poświęcone sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Prezydent Duda po otrzymaniu raportu od rządu i służb o aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, zwrócił się z inicjatywą o przygotowanie i wysłanie transportu z pomocą humanitarną.

To nie pierwsza próba wysłania takiego transportu. 5 października MSZ i Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych podjęły decyzję, żeby udzielić pomocy Białorusi w zabezpieczeniu potrzeb migrantów; charge d'affaires Białorusi otrzymał notę z propozycją konwoju humanitarnego. Transport nie został wpuszczony przez stronę białoruską. Poprzedni konwój z pomocą na Białoruś został wysłany z Polski 23 sierpnia – on również nie został przez Białoruś przyjęty. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy