Reklama

Kraj

Kraska: ponad 4 tys. osób z COVID-19 w szpitalach

Katarzyna Herbut / PAP
Dodano: 21.10.2021
57178_21pa1
Share
Udostępnij
W czwartek ponad 4 tys. osób z COVID-19 jest hospitalizowanych. W ciągu doby przybyło 223 pacjentów; to jest bardzo niepokojące – powiedział w Radio Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W czwartek wiceszef resortu zdrowia był gościem w programie "Sedno Sprawy" Radia Plus.

Podczas rozmowy poinformował, że Ministerstwo przewiduje, że około 10 listopada br. będzie hospitalizowanych ponad 11 tys. pacjentów z COVID-19 .

Dodał, że "od kilkunastu dni obserwujemy zdecydowany trend wzrastający jeżeli chodzi o nowe zakażenia i to trend na bardzo wysokim poziomie".

"Czwarta fala się rozkręca. Coraz więcej pacjentów trafia do polskich szpitali. W tej chwili przodują woj. podlaskie i woj. lubelskie" – powiedział Kraska. "W lubelskich szpitalach 74 proc. łóżek jest zajętych, a na Podkarpaciu 65 proc." – dodał.

Kraska przekazał, że rząd zastanawia się nad wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń, w zależności od sytuacji epidemiologicznej. " W czwartek odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego, na którym ten temat będzie poruszany".

Ponadto pytany o przywileje w obostrzeniach dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, przyznał, że rząd rozważa takie scenariusze.

"Należy premiować osoby, które się zaszczepiły" – mówił. Jednak dodał, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

"Należy pamiętać, że osoba zaszczepiona także może być osobą, która przenosi koronawirusa. Dlatego tak wielką uwagę chcemy zwrócić, żeby przestrzegać tych zasad, które jeszcze w tej chwili obowiązują" – tłumaczył.

Wiceminister poinformował również, że istnieje prawdopodobieństwo, że Ministerstwo Zdrowia zmieni kryteria określające żółtą i czerwoną strefę w Polsce.

"Ilość osób, która się zaszczepiła w danych województwach, jest inna, więc ten parametr na pewno będzie zwiększony" – powiedział. "Dzisiaj (czwartek – PAP) mamy sztab kryzysowy i będziemy na nim o tym rozmawiać" – dodał.

Kraska pytany o szczyt zachorowań na COVID-19 mówił, że początkowe prognozy wskazywały na koniec listopada, początek grudnia, teraz wszystko wskazuje na to, że "będzie to troszkę później".

W czwartek MZ poinformowało o 5592 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Na COVID-19 zmarło 14 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 32 osoby.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 956 207 zakażeń. Zmarło 76 300 osób z COVID-19.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy