Reklama

Kraj

Czarnek rozpoczynamy nowy rok szkolny pełni optymizmu

Szymon Zdziebłowski, Renata Chrzanowska / PAP
Dodano: 01.09.2021
55957_40213805_40213674-resizer-750
Share
Udostępnij
Rozpoczynamy nowy rok szkolny pełni optymizmu; optymizm wynika z faktu, że wracamy do wspólnoty szkolnej, że wracamy do normalności, chcemy, aby ta normalność trwała cały rok szkolny – powiedział wśrodę szef MEiN Przemysław Czarnek w Branicy Radzyńskiej.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął udział w inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Branicy Radzyńskiej (woj. lubelskie). W uroczystości uczestniczył również premier Mateusz Morawiecki.

"Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/2022 pełni optymizmu. Optymizm wynika z faktu, że spotykamy się tutaj w tym szerokim gronie, że wracamy do wspólnoty szkolnej, że wracamy do normalności (…). Chcemy, aby ta normalność trwała cały rok szkolny. Mamy wielką nadzieję, że tak będzie" – podkreślił Czarnek.

Według szefa MEiN cały czas należy pamiętać o tym, że trwa pandemia koronawirusa. "Musimy cały czas pamiętać, że niebezpieczeństwo jest wokół nas" – zaznaczył Czarnek. Dlatego, jak dodał, przez kolejne kilkanaście dni do szkół w Polsce, które złożyły takie zapotrzebowanie, trafiać będzie sprzęt o wartości ponad 100 mln zł. To są stacje do mierzenia temperatury, wraz z możliwością dezynfekcji, płyny dezynfekujące, maseczki czy rękawice – podkreślił minister.

Jak zaznaczył, co prawda sprzęt jest ważny, to równie ważne jest stosowanie się do wytycznych i zaleceń przygotowanych przez MEiN, we współpracy z resortem zdrowia i służbami sanitarnymi. Minister przyznał, że nie zawsze da się je spełnić ze względu na różnego rodzaju warunki w szkołach. Wskazał, że jednym z zaleceń jest szczepienie przeciwko COVID-19. Czarnek podziękował nauczycielom za to, że większość z nich zaszczepiła się.

"Dziś jest tak, że szczepienia są jedynym środkiem znanym i skutecznym, który zabezpiecza nas przed ciężkim zachorowaniem i śmiercią. To są fakty, które potwierdzają wszystkie statystyki" – podkreślił szef MEiN. Wyraził radość, że coraz więcej dzieci i młodzieży szczepi się przeciwko COVID-19.

Czarnek przypomniał, że resort edukacji przygotował narodowy program wsparcia dla dzieci i młodzieży po covidzie, który składa się z czterech programów. Programy mają na cel poprawę kondycji fizycznej uczniów, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, działania profilaktyczne dotyczące wad wzroku i pomoc w uzupełnieniu wiedzy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy