Reklama

Kraj

Błaszczak: sytuacja w Afganistanie to wyzwanie dla całego wolnego świata

Wiktoria Nicałek, Krzysztof Kowalczyk/PAP
Dodano: 30.08.2021
55908_40198672_40198664
Share
Udostępnij
Sytuacja, jaka ma miejsce teraz w Afganistanie, to wyzwanie dla całego wolnego świata; świadectwo Rahimy Jami jest niezwykle ważne, to wiadomości z pierwszej ręki – podkreślał szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z tą afgańską parlamentarzystką.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wspólnie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek spotkali się w poniedziałek z afgańską parlamentarzystką Rahimą Jami, która znalazła się w gronie osób ewakuowanych z Kabulu podczas niedawnej misji ewakuacyjnej polskich żołnierzy w Afganistanie. Po tym spotkaniu Błaszczak podkreślał, że sytuacja w Afganistanie jest niezwykle trudna.
 
Szef MON dziękował za 20 lat współpracy między polskim wojskiem a Afgańczykami. Podkreślał, że dzięki nim polski kontyngent "mógł wypełniać swoje działania w sposób właściwy".
 
"Sytuacja, jaka ma miejsce teraz w Afganistanie, to wyzwanie dla całego wolnego świata. Polska, kiedy była taka potrzeba, zorganizowała kontyngent, wysłaliśmy żołnierzy, wysłaliśmy samoloty, by ewakuować wszystkich tych, którzy poczuli się zagrożeni, wszystkich którzy współpracowali z żołnierzami Wojska Polskiego, którzy współpracowali z polską dyplomacją" – powiedział.
 
Przypomniał, że Polska pomagała też w ewakuacji współpracowników sojuszników z NATO.
 
Podkreślał, że informacje uzyskane od Jami to wiadomości z pierwszej ręki, jako że sprawowała ona mandat przez trzy kadencje i dokładnie zna warunki, w jakich znajdują się obecnie Afgańczycy. Mówił, że jej świadectwo "jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o przyszłość Afganistanu i całego wolnego świata".
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy