Reklama

Kraj

Niedzielski: w najbliższych latach “duże miliardy” na poprawę infrastruktury w szpitalach

Szymon Zdziebłowski, Kacper Reszczyński
Dodano: 27.08.2021
55856_40178580_40178552
Share
Udostępnij
W najbliższych latach przeznaczymy duże kwoty, duże miliardy na poprawę infrastruktury szpitali – zapowiedział w piątek w Szczecinie minister zdrowia Adam Niedzielski. Zmieniona ma być też organizacja szpitalnictwa.
W piątek w czasie konferencji prasowej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił m.in. o inwestycjach w infrastrukturę szpitali.
 
"Pracujemy również razem ze szpitalami klinicznymi, czyli szpitalami uniwersyteckimi, nad takim przyspieszeniem procesu modernizacji całego szpitalnictwa w Polsce" – mówił szef MZ.
 
Poinformował, że piątkowe rozmowy w Szczecinie dotyczyły wyzwań i problemów dotyczących polskich szpitali. Przekazał, że pomysł zmian koncentruje się na trzech aspektach. Pierwszym jest modernizacja infrastruktury szpitali.
 
"Tutaj w najbliższych latach będziemy mieli do czynienia, czy do dyspozycji duże środki – środki związane z Polskim Ładem, środki związane również z napływem środków europejskich" – mówił Niedzielski.
 
"W tej chwili najbliżej nam jest do uruchomienia subfunduszu modernizacji szpitali w ramach funduszu medycznego, w ramach którego będziemy wymieniali m.in. łóżka szpitalne, bo to nie tylko kwestia budynków. Ta modernizacja w najbliższych latach to będą duże kwoty, duże miliardy, które są przeznaczane na poprawę infrastruktury" – zapowiedział.
 
Dodał, że "infrastruktura sama nie leczy". "Dlatego mamy dwa pozostałe elementy – drugi, który odnosi się do organizacji szpitalnictwa. Tutaj przygotowujemy nowe rozwiązanie, regulację ustawową, której celem będzie usprawnienie, uspójnienie (…) działalności szpitalnictwa w całym kraju" – ujawnił. W jego ocenie to rozwiązanie ma wyeliminować niezdrową konkurencję między szpitalami.
 
Niedzielski powiedział też, że rozmawiał z Polską Unią Szpitali Klinicznych na temat procesu koordynacji ich działań. "Będziemy chcieli, żeby szpitale kliniczne odegrały szczególną rolę, żeby to one koordynowały ze względu na swoje zaawansowanie, ze względu na bycie pewnym centrum kompetencyjnym nie tylko w zakresach klinicznych, koordynowały tworzenie regionalnych sieci szpitali" – powiedział Niedzielski.
 
Trzecim komponentem planowanych zmian jest modyfikacja kultury organizacyjnej. W ocenie Niedzielskiego powinna być bardziej ukierunkowana na jakość i na pacjenta.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy