Reklama

Kraj

W Święto Wojska Polskiego zorganizujemy 30 festynów w całym kraju

Krzysztof Kowalczyk/PAP
Dodano: 29.07.2021
55315_mon
Share
Udostępnij
15 sierpnia w Święto Wojska Polskiego zorganizujemy 30 festynów w całym kraju – zapowiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Tegoroczne obchody będą się obwały pod hasłem: "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej".
 
Błaszczak zapowiedział na briefingu w Warszawie, że 15 sierpnia resort obrony w formie festynów będzie chciał przedstawić społeczeństwu profesjonalizm Wojska Polskiego. Jak dodał, pokazy sprzętu i umiejętności wojskowych mają promować służbę w wojsku i zachęcać do wstępowania w jego szeregi.
 
Minister obrony zapowiedział, że w całym kraju obędzie się 30 takich festynów. Wymienił przykładowe miejscowości: Kolno, Kobylin, Teresin.
 
15 sierpnia w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się honorowa zmian wart. Pikniki wojskowe w stolicy będą zorganizowane na pl. Piłsudskiego, przy Muzeum Wojska Polskiego oraz na Stadionie Narodowym.
 
Na piknikach mają działać mobilne punkty szczepień. Zostanie wystawiony sprzęt wojskowy, będzie też możliwość rozmowy z żołnierzami. Wystawione zostaną również kuchnie polowe. "Zapraszam do tego, żeby porozmawiać z żołnierzami. Żebyśmy wspólnie, jako wspólnota narodowa odczuwali dumę z tego, jaką postawę przybierali nasi przodkowie. Żebyśmy wspólnie odczuwali dumę z tego, że ta spuścizna historyczna jest cechą, wokół której kształtowane są postawy żołnierzy Wojska Polskiego" – powiedział Błaszczak.
 
Przed kilkoma dniami szef MON poinformował, że 15 sierpnia nie będzie defilady ze względu na zagrożenie epidemiczne.
 
W czwartek resort obrony przedstawił program obchodów Święta Wojska Polskiego. "14 i 15 sierpnia, w ramach obchodów święta Wojska Polskiego, na piknikach zobaczyć będzie można m.in.: pokazy sprzętu i wyszkolenia żołnierzy, pokazy lotnicze, koncerty orkiestr wojskowych, przewidziano też mobilne punkty szczepień, strefy zabaw dla dzieci i żołnierską kuchnię" – napisano w informacji na stronach resortu.
 
Dodano, że tegoroczne obchody "będą rozciągnięte w czasie i przestrzeni dlatego, by w związku z malejącym, ale ciągle istniejącym zagrożeniem pandemicznym, nie gromadzić tłumów".
 
"To nie tylko spotkanie z Wojskiem Polskim i tradycyjna grochówka, będzie można całą rodziną wziąć udział w biegu na orientację z żołnierzami mistrzami sportu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody" – napisano.
 
14 sierpnia o godz. 19 na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie rozpocznie się uroczysty Capstrzyk, a o godz. 21 w Ossowie, Apel Pamięci przed Krzyżem Ks. Mjr. I. Skorupki, bohatera Bitwy Warszawskiej – poinformowano.
 
"15 sierpnia w Warszawie, w południe, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jak co roku oddamy hołd bohaterom podczas uroczystej odprawy wart. Po jej zakończeniu będzie można pozostać na pikniku na Placu Piłsudskiego lub przemaszerować wraz z żołnierzami i orkiestrą wojskową z Pl. Piłsudskiego na piknik do Muzeum Wojska Polskiego. Trzeci wielki piknik wojskowy pod hasłem Zostań żołnierzem RP rozpocznie się o godz. 11.00 na Stadionie Narodowym, tam dodatkową atrakcją będzie strzelnica kontenerowa" – poinformowano.
 
"W czasie pikników zapraszamy także do wspólnego muzykowania i śpiewania żołnierskich pieśni. O 19.20 uczcimy bohaterów 1920 roku wspólnym odśpiewaniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego +Marsz Pierwszej Brygady+, na Placu Piłsudskiego" – dodano.
 
Resort podał też miejscowości gdzie będą festyny. Są to – 14 sierpnia: Rypin, Strzelce, Ossów, Kluczbork, Suwałki, a 15 sierpnia: Polkowice, Tuchola, Hrubieszów, Strzelce Krajeńskie, Ozorków, Biskupice, Warszawa, Iłża, Zwoleń, Teresin, Radzymin, Brzeg, Solina, Dynów, Grajewo, Kolno, Kościerzyna, Koziegłowy, Skoczów, Nowa Słupia, Gołdap, Kobylin, Wierzchowo.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy