Reklama

Kraj

Rozpoczyna się wizyta prezydenta Litwy w Polsce

Beata Kołodziej/PAP
Dodano: 11.07.2021
55007_39781005_39781002
Share
Udostępnij
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, wraz z małżonką, rozpoczął w niedzielę wizytę w Polsce. Razem z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spędzą dzień w Krakowie, gdzie wezmą udział m.in. w uroczystościach z okazji 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt.
Ceremonia powitania prezydentów Litwy i Polski rozpoczęła się rano w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Zgodnie z zapowiedziami prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego, rozmowa głów państw będzie poświęcona współpracy w obszarze bezpieczeństwa Polski i Litwy.
 
Tematem niedzielnych rozmów ma być też współpraca kulturalna. W dalszej części programu Gitanas Nauseda z żoną Dianą Nausediene oraz Andrzej Duda i pierwsza dama uczestniczyć będą w mszy w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, odprawionej z okazji 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt. W ceremonii pary prezydenckie wezmą udział na zaproszenie metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego. Oprócz metropolity krakowskiego mszy przewodniczyć ma metropolita wileński abp Gintaras Gruszas.
 
Następnie pary prezydenckie zwiedzą katedrę wawelską, obejrzą m.in. dzwon Zygmunt. Ten ważący blisko 13 ton obiekt, odlany w Krakowie w 1520 r. przez ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behama, 9 lipca 1521 r. został zawieszony w specjalnie do tego celu nadbudowanej starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wawelu, zwanej Zygmuntowską. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary. Dzwon bije w najważniejsze uroczystości narodowe i święta.
 
W katedrze wawelskiej prezydenci złożą także kwiaty przy grobach królów Władysława Jagiełły i Zygmunta Augusta i wieńce przy grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii.
 
Na koniec wizyty głowy państw udadzą się do Międzynarodowego Centrum Kultury (MCK), gdzie rozmawiać będą o wspólnych polsko-litewskich projektach realizowanych przez to centrum. Po rozmowach planowane jest spotkanie z mediami, podsumowujące wizytę.
 
„To będzie kolejne spotkanie prezydentów w ostatnich miesiącach, co jest wymownym świadectwem znakomitych, bliskich relacji między Polską i Litwą" – mówił w piątek PAP Kolarski. Prezydenci spotykają się oficjalnie po raz dziewiąty. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy