Reklama

Kraj

Poboży: prezes PiS zapowiada uchwałę sanacyjną i nowy statut partii

Mateusz Mikowski/PAP
Dodano: 03.07.2021
54878_kaczynski
Share
Udostępnij
Uchwałę sanacyjną dotyczącą partii, nowy statut ugrupowania i oparcie struktur terenowych na okręgach senackich zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński – wynika z relacji wiceszsefa MSWiA, posła PiS Błażeja Pobożego. Jego zdaniem zmiany te pomogą w kolejnych zwycięstwach.

W sobotę po godz. 11 rozpoczął się w Warszawie Kongres PiS, podczas którego delegaci wybiorą szefa ugrupowania, Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny, a także dokonają zmian statutowych. Jednym z pierwszych punktów Kongresu jest wystąpienie szefa partii Jarosława Kaczyńskiego. Przemówienie lidera PiS nie jest relacjonowane w mediach; kongres ma charakter zamknięty.
 
"Prezes zapowiada: uchwałę sanacyjną dot. partii, uchwałę wymierzoną w kampanię dezinformacyjną nt. Polskiego Ładu, nowy statut partii i oparcie struktur terenowych na okręgach senackich. To duże zmiany, które mają pomóc w kolejnych zwycięstwach" – napisał na Twitterze wiceszef MSWiA Błażej Poboży, relacjonując wystąpienie Kaczyńskiego.

Kongres ma potrwać cały dzień. Podczas kongresu zostanie wybrany prezes partii, Rada Polityczna, Krajowa Komisja Rewizyjna i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny. Wyniki wyborów mają zostać ogłoszone po zakończeniu spotkania.

Delegaci dokonają też zmiany w statucie, które będą dotyczyć struktury organizacyjnej partii. Zakłada ona, że ze struktury organizacyjnej PiS zniknie stanowisko szefa Komitetu Wykonawczego. Na to miejsce – ponownie – pojawi się funkcja Sekretarza Generalnego partii; stanowisko to funkcjonowało do października 2009 r.
 
Kongres PiS miał się odbyć jesienią ubiegłego roku, jednak został przeniesiony z powodu pandemii COVID-19.
 
Jarosław Kaczyński pełni funkcję prezesa ugrupowania nieprzerwanie od stycznia 2003 r. Zastąpił wówczas na tym stanowisku swojego brata, późniejszego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który – jako pierwszy prezes partii – kierował ugrupowaniem w latach 2001-2003. Jarosław Kaczyński kilkukrotnie deklarował w mediach, że jeśli zostanie teraz wybrany na prezesa partii, będzie to jego ostatnia kadencja. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy