Reklama

Kraj

Traktat polsko-niemiecki miał przełomowy charakter w naszej historii

Rafał Białkowski, Aleksandra Rebelińska/PAP
Dodano: 17.06.2021
54359_duda
Share
Udostępnij
Traktat między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy miał przełomowy charakter w naszej historii, rozmawialiśmy dziś, jak wiele zmieniło się na przestrzeni tych lat – mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Niemiec.
 
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w czwartek składa oficjalną wizytę w Polsce, która ma związek z 30. rocznicą podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
 
Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydentów Duda wskazał, że spotkanie odbywa się dokładnie w 30-rocznicę podpisania tego traktatu, który – jak mówił – miał przełomowy charakter w naszej historii i został podpisany w niezwykle przełomowym czasie. "To był rok 1991, dokładnie 17 czerwca, tuż po głębokich przemianach, które następowały wtedy w Polsce, w Niemczech, w Europie. Po zmianach ustrojowych, czy w trakcie zmian ustrojowych, ale także i niezwykle znaczący w kontekście zjednoczenia Niemiec" – zaznaczył Duda.
 
Wskazał na upadek Muru Berlińskiego, który był symbolem "powalenia żelaznej kurtyny". "W trakcie naszego spotkania podkreślałem, że stało się to dla dobra nas wszystkich, dla dobra obu naszych narodów i innych narodów Europy. Dla dobra Polaków, Niemców, że było to także i dzieło polskiej Solidarności" – stwierdził.
 
"Twardej postawy polskich robotników, polskiego społeczeństwa, które pokojowo walczyło o to, by wyzwolić się z okowów komunizmu i które swoją determinacją dało sygnał także i innym społeczeństwom, również i narodowi niemieckiemu do tego by być razem, że jest wielka szansa na historyczną przemianę i ta przemiana się stała" – mówił prezydent RP. Jak dodał, ta przemiana dokonała się także dzięki wsparciu sojuszniczemu m.in. ze strony USA.
 
Duda wymienił też postacie takie jak Ronald Reagan, Jan Paweł II, Margaret Thatcher, Helmut Kohl czy Michaił Gorbaczow.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy