Reklama

Kraj

Koc (PiS): projekty ustaw związane z Polskim Ładem na najbliższych posiedzeniach Sejmu

Sonia Otfinowska / PAP
Dodano: 16.05.2021
53789_39281386_39281381-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Myślę, że już na najbliższych posiedzeniach Sejmu pojawią się projekty ustaw związane z Polskim Ładem – powiedziała w niedzielę senator PiS Maria Koc. Jak dodała, wiele ze zmian wejdzie w życie już w tym roku, natomiast zmiany dotyczące podatków – prawdopodobnie od początku przyszłego roku.

Firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę Polski Ład, to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Program został przedstawiony na sobotniej konwencji programowej – jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

O to, kiedy zapowiadane zmiany wejdą w życie, była pytana w niedzielę w Radiu Zet senator PiS Maria Koc. Polityk podkreśliła, że powinno odbyć się to "jak najszybciej", dlatego że – jej zdaniem – jest to program na wyjście z kryzysu "gospodarczego, ale też w pewnym sensie społecznego", w którym znaleźliśmy się w związku z pandemią.

Dopytywana, czy założenie, że zmiany podatkowe wejdą w życie od 1 stycznia przyszłego roku, jest "bliskie prawdy", Koc potwierdziła. "Myślę, że tak. To bardzo możliwe, że to wejdzie w życie od początku nowego roku podatkowego" – powiedziała. "Na pewno wiele z tych zmian wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Myślę, że już na najbliższych posiedzeniach Sejmu pojawią się ustawy związane z Polskim Ładem" – dodała.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, który również gościł w programie, podkreślał, że całość Polskiego Ładu ma charakter "bardzo prospołeczny" i "bardzo propracowniczy". Pytany o kontrowersje wokół wprowadzenia 9-procentowej składki zdrowotnej bez możliwości odliczenia jej od podatku, Szrot podkreślił, że nie obawiałby się, że "jakieś grupy społeczne" stracą na proponowanych rozwiązaniach.

Na uwagę, że zgodnie z analizami ekspertów na tych regulacjach straci wyższa klasa średnia, minister odparł, że podczas analizy projektów w tej sprawie Kancelaria Prezydenta weźmie pod uwagę "również te okoliczności". "Ale powtarzam, po tym, co przedstawiono wczoraj, ja tutaj większych obaw bym nie miał" – zaznaczył.

Wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin przekonywał w sobotę, że regulacje przedstawione w Polskim Ładzie oznaczają obniżkę podatków dla 90 proc. Polaków, dla 5 proc. są "neutralne", a dla kolejnych 5 proc. "rzeczywiście oznaczają wzrost, ale nie podatków, tylko danin społecznych". Zgodnie z zapowiedzią premiera, wokół programu planowane są szerokie konsultacje. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy