Reklama

Kraj

Gliński: od środy szczepienia olimpijczyków i polskiej reprezentacji

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka/PAP
Dodano: 14.04.2021
53199_pilka
Share
Udostępnij
Od środy mogą być organizowane szczepienia reprezentantów Polski na Igrzyskach Olimpijskich oraz w Mistrzostwach Europy w piłce nożnej – poinformował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Jak dodał, chodzi o grupę, obejmującą olimpijczyków i piłkarzy wraz ze sztabami trenerskimi.
 
W środę w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona bezpieczeństwu sportowców na 100 dni przed Igrzyskami Olimpijskimi. Igrzyska w Tokio mają się odbyć w dniach 23 lipca – 8 sierpnia.
 
Premier Mateusz Morawiecki poinformował na niej, że rząd zdecydował się przeznaczyć część szczepionek na kadrę olimpijską na igrzyska w Tokio i reprezentację Polski na ME w piłce nożnej.
 
Obecny na konferencji wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że ta decyzja była możliwa, ponieważ grupy największego ryzyka są już zaszczepione lub są szczepione, podobnie jak grupy, które walczą "na pierwszej linii frontu" – medycy czy żołnierze WOT. Gliński podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za "podobny pogląd na ten temat".
 
Jak zaznaczył, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zostali poproszeni o sygnał, kiedy to będzie możliwe "dla tej grupy szczególnej, dla reprezentantów Polski na najważniejszych imprezach sportowych". "Mam na myśli Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Europy w piłce nożnej" – dodał.
 
Podkreślił, że nie są to zbyt liczne grupy. "To są ci wybrańcy, najlepsi i ich sztaby. A więc, jeśli chodzi o olimpijczyków, to jest 1077 osób łącznie ze sztabami trenerskimi, szkoleniowymi. (…) A jeśli chodzi o piłkarzy, to jest ponad 60 osób, z tego co wiem w tej chwili – reprezentacja wraz ze sztabem" – poinformował.
 
Jak zaznaczył, szczepienia mogą być organizowane od środy.
 
"To jest dość skomplikowana kwestia, bo zawodnicy i trenerzy są w tej chwili w różnych miejscach, nawet świata, na zgrupowaniach, ale to już będzie technicznie organizowane przez panów prezesów (PZPN i PKOl – PAP), w porozumieniu z osobami odpowiedzialnymi za szczepienia w państwie" – powiedział.
 
Gliński życzył również zawodnikom sukcesów. "Trzymamy kciuki, to jest bardzo piękne i wzruszające zawsze, gdy nasi reprezentanci występują i godnie reprezentują Polskę na świecie" – podkreślił wicepremier.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy