Reklama

Kraj

19 kwietnia otwarcie pierwszego punktu szczepień powszechnych

Magdalena Gronek, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka/PAP
Dodano: 13.04.2021
53182_dwo
Share
Udostępnij
19 kwietnia zostanie otwarty pierwszy punktu szczepień powszechnych i 16 punktów w ramach pilotażu. Kolejne w następnych tygodniach – powiedział we wtorek szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
 
Na konferencji prasowej Dworczyk powiedział, że 19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych.
 
"19 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy punkt szczepień powszechnych, czyli o dzień wcześniej. Mówiliśmy, że nastąpi to 20 kwietnia, ale 19 kwietnia uruchomimy pierwszy taki punkt, a razem z nim 16 takich punktów w ramach pilotażu" – powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.
 
Wskazał, że następne punkty – których będzie kilkaset – będą uruchamiane w kolejnych tygodniach. "Wówczas, kiedy szczepionek będzie tyle w Polsce, żeby można było napełnić nimi te nowo tworzone punkty" – wyjaśnił Dworczyk.
 
Zaznaczył, że "6,5 tys. punktów, które cały czas prowadzą szczepienia, będzie nadal funkcjonować".
 
Podczas wtorkowej konferencji prasowej Dworczyk pytany był m.in. o to, jak zostaną zorganizowane szczepienia w zakładach pracy oraz czy decyzje odnośnie ich kolejności będą mogli np. podejmować pracodawcy.
 
Dworczyk odpowiedział, że trwają prace w zespole roboczym nad dokładnymi zasadami szczepienia w zakładach pracy. "W piątek umówiliśmy się po wczorajszym spotkaniu z przedsiębiorcami, że przekażemy materiał do konsultacji. W przyszłym tygodniu chcielibyśmy już dopracowywać ten dokument tak, by wszystkie zasady szczepień w zakładach pracy były znane do końca tego miesiąca" – poinformował.
 
Zaznaczył, że ze względu na dostępność szczepionek pilotaż szczepień w zakładach pracy będzie możliwy w połowie maja.
 
"Natomiast dopiero pod koniec maja czy na przełomie maja i czerwca ruszymy szerzej z tymi szczepieniami i oczywiście te zasady, które chcemy wprowadzić, nie będą na pewno w żaden sposób dyskryminujące dla kogokolwiek" – zapewnił pełnomocnik rządu ds szczepień.
 
Dworczyk pytany był również o szczepionkę firmy Johnson & Johnson, która – jak zapowiadano wcześniej – ma być skierowana m.in. do osób z ograniczoną mobilnością.
 
Na pytanie, czy tę jednodawkową szczepionkę otrzymają też jakieś inne grupy, odparł: "Planujemy dla wszystkich osób z ograniczoną mobilnością przeznaczyć tę szczepionkę. Po drugie, czekamy też na rekomendacje Rady Medycznej w zakresie stosowania jej w pozostałych przypadkach".
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy