Reklama

Dom

Salon dla miłośnika książek. Jak go urządzić?

Materiał Partnera
Dodano: 28.11.2023
1-Resizer-_750Q75
Share
Udostępnij

Czytanie książek należy do jednych z najczęściej wybieranych form spędzania wolnego czasu. Sięganie po lekturę pozwala wyciszyć umysł, oderwać się od codziennych trosk i problemów. Dzięki książkom rozwija się wyobraźnię oraz poszerza się zasób słownictwa. Aby czytać jeszcze częściej w komfortowych warunkach, warto zadbać o odpowiednią aranżację salonu. Pokój dzienny stanie się wtedy przyjazną przestrzenią dla każdego, kto ceni sobie wypoczynek przy ulubionej lekturze. Jak urządzić salon dla miłośnika książek?

Odpowiednie oświetlenie do czytania

W salonie zawsze powinno znaleźć się co najmniej kilka źródeł światła. Prócz dużego oświetlenia całego pomieszczenia przydają się mniejsze kinkiety i lampy stojące, które zapewniają więcej światła do czytania. Kinkiety umieszczone w różnych miejscach w salonie sprawiają, że z książką można usiąść w dowolnym miejscu. Dzięki lampom ściennym można oddawać się lekturze zarówno na kanapie, jak i przy dużym stole. Dodatkowe oświetlenie na ścianie sprawdza się dobrze zwłaszcza w małych salonach, w których trudno znaleźć przestrzeń na odrębny kącik do czytania. Stojąca lampa z kolei świetnie prezentuje się, gdy do czytania służy dodatkowy fotel. Jeśli w salonie jest na tyle dużo miejsca, by wydzielić oddzielne miejsce dla miłośnika książek, fotel ze stojącą lampą to doskonały wybór.

Wygodny fotel dla mola książkowego

Czytanie w wygodnym, dużym fotelu daje dużo przyjemności i pozwala w pełni odprężyć zmęczone mięśnie. Dzięki fotelowi obok okna i dużej stojącej lampy tworzy się niewielki, lecz przytulny kącik, w którym w spokoju można oddać się ulubionej lekturze. Fotel uszak zapewnia więcej prywatności niż rodzinna kanapa i jest wygodniejszy niż jadalniane krzesło. Z pomocą fotela można wydzielić w salonie strefy o różnych funkcjach, by każdy z domowników mógł oddawać się ulubionym zajęciom bez przeszkadzania osobie czytającej książkę. Obok fotela i lampy warto ustawić dodatkowy mały stolik kawowy, na który można odłożyć czytaną lekturę oraz filiżankę z kawą.

Pojemna biblioteczka na ulubione książki

Miłośnicy książek nie mogą zapomnieć o odpowiednio dużej przestrzeni do przechowywania książek. Biblioteczka zmieści się nawet na niedużej przestrzeni, gdyż książki z powodzeniem można ustawiać na wiszących półkach. W większych salonach można zdecydować się na wysoką witrynę ze szklanymi drzwiami, które zabezpieczą książki przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. W mniejszych pokojach dziennych półki można umieszczać nawet tuż pod sufitem, by zmieścić jak najwięcej książek na niewielkiej powierzchni. Półki na ścianach sprawiają, że nie zajmuje się cennej przestrzeni na podłodze i zyskuje się więcej miejsca na stół, szafę lub inne niezbędne meble.

Nie zapomnij o dekoracjach!

Ozdoby na ścianę do salonu sprawiają, że wnętrze zyskuje duszę i staje się przytulniejsze. W salonie miłośnika czytania warto postawić na dekoracje, które nawiązują do czytelniczej pasji oraz tworzą przytulną przestrzeń do zatopienia się w lekturze. Dekoracje w stonowanych kolorach sprzyjają skupieniu i umożliwiają pełne zaangażowanie się w czytaną lekturę. W salonie można umieścić także rośliny doniczkowe, które wspierają oczyszczenie powietrza z nadmiaru dwutlenku węgla i pomagają wyciszyć skołatane nerwy. Dzięki kwiatom doniczkowym salon jest jeszcze przytulniejszy, a spędzanie w nim długich godzin na czytaniu daje więcej przyjemności i lepiej relaksuje. Dekoracje mogą również obejmować lampy z ozdobnymi abażurami, które świetnie wpisują się w kącik czytelniczy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy