Reklama

Dom

Afrykańskie wzory

Źródło: IKEA
Dodano: 21.02.2024
IKEA - Afrykańskie wzory
IKEA - Afrykańskie wzory
Share
Udostępnij

Trendy wnętrzarskie, podobnie jak modowe, czerpią inspiracje z różnych dziedzin artystycznych i kulturowych. Bogate dziedzictwo kontynentu afrykańskiego zapoczątkowało jeden z nich. Styl afrykański to interesujące motywy aranżacyjne i egzotyka, która fascynuje. Jego definicja jest niejednoznaczna, a sama nazwa trendu safari oznacza daleką podróż w nieznane (w języku suahili).

Styl afrykański – czym się charakteryzuje

Bazą dla tego trendu są naturalne kolory ziemi. Odcienie ochry i ugru komponują się z zaczerpniętymi z przyrody brązami i terakotą. Aranżację wzbogacić można złotem, ale też błękitami i zieleniami. Żywiołowe akcenty barwne sprawdzą się w dodatkach i dekoracjach. Motywy zwierzęce i etniczne wzory podkreślą plemienny charakter stylu. Kontrasty kolorystyczne podkreślą naturalne beże zaczerpnięte z natury. Będą też stanowić akcenty, obok których nikt nie przejdzie obojętnie.

Naturalne materiały to podstawa tego stylu

W tym trendzie natura dominuje nie tylko w kolorystyce. Egzotyczne materiały, zwłaszcza drewno, pojawić się mogą w meblach, na podłodze lub ścianie oraz w dekoracjach. Heban i mahoń podkreślą styl. Coraz bardziej dostępne są także teak i palisander. Wnętrze uzupełnią dekoracje plecione z włókien palmowych w postaci dywanów, koszy lub abażurów. Surowe tkaniny będą dobrym tłem dla etnicznych wzorów i symboli. Podkreślą też kolonijny charakter pomieszczenia.

Może cię zainteresować

Reklama

Jak wprowadzić styl afrykański do swoich wnętrz?

Wprowadzając styl afrykański do wnętrza najlepiej zdecydować się na inspiracje z konkretnej części kontynentu. Podstawą mogą być masywne meble, małe ratanowe meble uzupełniające lub dekoracyjne rzeźby. Zwierzęce motywy na tapetach i tkaninach dobrze sprawdzą się w otoczeniu kolorów ziemi. Juta i len to ulubione tkaniny tego trendu. W afrykańskich wnętrzach pojawić się mogą także skóry egzotycznych zwierząt. Dostępne imitacje dobrze wyglądają jako tapicerki, dywany lub wyeksponowane na ścianie. W otoczeniu domowej dżungli będą balansem między dzikością i spokojem.

Foto: IKEA

Czytaj także: https://biznesistyl.pl/dom/wnetrza/15012_zamien-chaos-na-domowa-oaze-spokoju-z-ikea.html

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy