Reklama
Reklama

Płyty gazowe pod szkłem - alternatywa dla indukcji

A A A
Redakcja

Dodano: 14-08-2020

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Płyta gaz pod szkłem wygląda jak indukcyjna, a jest tańsza w eksploatacji. Co z bezpieczeństwem? Mity na temat płyt gazowych bez płomieni rozwiewa Kamila Prałat, ekspert z firmy SOLGAZ – polskiego producenta sprzętu AGD i pioniera w zakresie technologii „gaz pod szkłem”. 
 
Czy płyty gazowe są bezpieczne?
 
W mediach pojawiają się od czasu do czasu informacje dotyczące awarii lub wycieku gazu. Stąd najczęstszą obawą, z którą zwracają się do firmy SOLGAZ konsumenci, są wątpliwości dotyczące bezpiecznej eksploatacji płyt gazowych. Czy w przypadku płyt typu „gaz pod szkłem” jest się czego bać?
 
- W przypadku płyt gazowych bez płomieni obawa dotycząca bezpieczeństwa przy spalaniu paliwa, jakim jest gaz jest bezpodstawna, ponieważ płyty są wyposażone w szereg zabezpieczeń. Niezależnie od tego, jaki model w technologii gaz pod szkłem wybierzemy, możemy mieć pewność, że każde z rozwiązań będzie miało podwójne zabezpieczenie przeciw wyciekowi gazu. Tego typu sprzęty posiadają zabezpieczenie mechaniczne w postaci elektrozaworów oraz zabezpieczenie w postaci elektronicznego systemu detekcji gazu oraz stabilności procesu spalania. Rozwiązania SOLGAZ z serii Innova są dodatkowo zabezpieczone czujnikiem bimetalicznym, elektronicznym zabezpieczeniem przegrzania płyty oraz systemem detekcji wykrywającym ewentualność obecności płomienia na palniku, który nie jest w danym momencie używany. Czyni to Innovę najlepiej zabezpieczoną płytą gazową na światowym rynku. Same palniki są schowane pod ceramiką, czyli nie gotujemy na otwartym ogniu. Dzięki tej technologii ryzyko ewentualnego pożaru zostało zminimalizowane. Ponadto, panel sterowania jest wyposażony w czujniki wykrywające sytuacje związane z kipieniem lub zalaniem panelu sterowania, które wyłączają automatycznie kuchenkę – mówi ekspert z firmy SOLGAZ, Kamila Prałat. 
Reklama
 
Płyty gazowe bez płomieni firmy SOLGAZ są wyposażone w szereg funkcjonalności, które gwarantują ich bezpieczeństwo. Jedną z funkcji jest kontrola rodzicielska, czyli przycisk blokujący panel sterowania dotykowego, dzięki któremu możemy mieć pewność, że dziecko podczas zabawy lub lubiący kuchenne wspinaczki kot nie włączą przypadkowo płyty gazowej.
 
Kolejne wątpliwości związane z bezpieczeństwem dotyczą wykorzystanej ceramiki, pod którą schowany jest palnik gazowy. Jak wyjaśnia ekspert SOLGAZ: Ceramika, która pokrywa płytę gazową, jest odporna na uderzenia, czego dowodzą przeprowadzone przez nas oraz niezależne instytucje w Polsce oraz Czechach testy potwierdzone certyfikatami. Może się jednak ono zarysować w trakcie eksploatacji, dlatego zalecamy, by nie przesuwać garnków po tafli. Przy odpowiedniej eksploatacji i pielęgnacji specjalnie dedykowanymi i oferowanymi przez Solgaz środkami czystości płyta nie powinna się zarysować jednak nawet jeśli tak się stanie urządzenie zostało tak skonstruowane, iż wystarczy wymienić samą szybę ceramiczną by po latach eksploatacji płyta wyglądała jak nowa bez konieczności ponownego zakupu całego sprzętu. 
 
Czy płyty gazowe są drogie w eksploatacji?

Informacje o podwyżkach ceny prądu czy gazu sprawiają, że konsumenci coraz częściej zastanawiają się nad opłacalnością inwestowania w nowoczesne rozwiązania. Czy w związku z tym płyty gazowe są drogie w eksploatacji? Jak wyjaśnia ekspert z firmy SOLGAZ, jest to jedno z najtańszych w eksploatacji rozwiązań:
 
- Według naszych badań płyta gaz pod szkłem zużywa do 50% mnie gazu niż tradycyjna kuchenka. Gaz spalany jest w niej katalitycznie w temperaturze 800 stopni, a palniki pracują cyklicznie. Oznacza to, że płyta włącza się i wyłącza w miarę potrzeb i nie pobiera gazu w sposób ciągły. Jest to pierwszy sposób generowania oszczędności. Kolejnym ekonomicznym rozwiązaniem są pola darmowe, czyli miejsca, które nie pobierają gazu bezpośrednio. Na tych polach możemy po raz drugi wykorzystać powstałe podczas gotowania na standardowym palniku gorące opary, z których resztkowe ciepło spalania jest odzyskiwane i poprzez zastosowanie pól darmowych może zostać ponownie wykorzystane. Tego miejsca można używać do podgrzewania potraw lub utrzymywania temperatury już gotowego jedzenia. Oczywiście, należy pamiętać, że każdy użytkownik korzysta z płyty w inny sposób – gotuje mniej lub więcej, wykorzystuje darmowe pole lub nie - to bezpośrednio wpływa na ekonomię płyty gazowej – dodaje ekspert SOLGAZ. 
Reklama
 
W przypadku płyt indukcyjnych część użytkowników skarży się, że ich zakup wiąże się z wymianą wszystkich garnków i patelni. Jest to spory, dodatkowy koszt. Czy zatem użytkownik decydujący się na zakup technologii gaz pod szkłem musi wymienić wszystkie garnki i patelnie?
 
- Posiadacze płyt gazowych bez płomieni nie muszą kupować nowych sprzętów kuchennych, ponieważ wszystkie rodzaje garnków będą działać bezproblemowo na tego typu płytach. Jedynym wymogiem jest płaskie dno i materiał inny niż aluminium, gdyż ten pod wpływem wysokiej temperatury może się roztopić i zostawić przebarwienia na ceramice. Mechanizm działania płyty polega na tym, że w pierwszej kolejności nagrzewa się ceramika, która oddaje ciepło do garnka lub patelni – mówi Kamila Prałat z firmy SOLGAZ.
 
Czy płyta gazowa działa jak indukcja?
 
Jak wyjaśnia ekspert SOLGAZ, mylenie płyt gazowych bez płomieni z technologią opartą na indukcji jest głównym problemem, przez który w głowach użytkowników pojawia się wiele sprzecznych informacji. Warto jednak wiedzieć, że są to dwie różne technologie. Oczywiście, zaawansowane płyty gazowe są wyposażone w dodatkowe funkcje, które powodują, że ich użytkowanie jest równie komfortowe, jak rozwiązania oparte na indukcji, jednak sposób ich pracy jest zupełnie inny.
 
Czy płyta gazowa bez płomieni działa na gaz czy na prąd?
 
Płyty typu „gaz pod szkłem” działają na każdy rodzaj gazu, zarówno ziemny, jak i z butli. Są one dedykowane do samodzielnej zabudowy (zabudowy szafkowej). Pod płytą można zamontować piekarnik, jednak należy pamiętać o dokładnym zmierzeniu szafki i zapewnieniu dopływu powietrza od spodu płyty.
Reklama
 
Jak dodaje ekspert SOLGAZ, warto jednak wiedzieć, że płyta gazowa bez płomieni podłączona jest nie tylko do gazu ale również do prądu, który zasila elektroniczny panel sterujący jednak jego zużycie jest minimalne i nie jest zalecane jak w przypadku indukcji stosowanie tak zwanej siły czyli instalacji trójfazowej. Oznacza to jednak, że do funkcjonowania płyta potrzebuje pewną minimalną ilość prądu i nie zadziała podczas jego awarii. Zabezpieczeniem przed taką sytuacją jest doposażenie płyty w rezerwowy zasilacz dedykowany do wszystkich rodzajów płyt SOLGAZ, który ładuje się podczas codziennego użytkowania. W przypadku braku prądu zasilacz umożliwi pracę płyty nawet do dwóch dni. 
 
Czy płyty gazowe działają jak kuchenki gazowe?

Płyty gazowe bez płomieni, w przeciwieństwie do standardowych kuchenek gazowych są wyposażone w szereg innowacji, które ułatwiają codzienne gotowanie.
 
- Płyty gazowe w technologii gaz pod szkłem to innowacyjne rozwiązanie samo w sobie. Kilka miesięcy temu wprowadziliśmy na rynek nową linię płyt Innova, w której zastosowaliśmy najnowocześniejsze rozwiązania. Na szczególną uwagę zasługują żarniki, zamiast wcześniej stosowanych iskrowników. Dzięki nim praca urządzenia jest niezwykle cicha.  Kolejną funkcją jest BOOSTER, który przyspiesza gotowanie. Warto ją wykorzystać, gdy mamy niewiele czasu lub gdy chcemy przyspieszyć pierwszy etap przygotowania potraw, np. zagotowanie wody. Inną funkcjonalnością jest pamięć płyty, czyli opcja Stop&Go. Oznacza to, że w momencie, gdy nagle musimy odejść od urządzenia, by zająć się dzieckiem lub otworzyć drzwi kurierowi, a tym samym wstrzymać gotowanie, kuchenka zapamięta wszystkie ustawione wcześniej parametry. Ponadto, istnieje możliwość zaprogramowania czasu pracy każdego z palników oraz ręczny wybór temperatury, dzięki czemu gotowanie staje się wydajniejsze. – wyjaśnia ekspert firmy SOLGAZ - polskiego producenta płyt gazowych bez płomieni.
Reklama
 
Współczesne trendy architektoniczne bazujące na minimalizmie i gładkich taflach sprawiły, że w naszych domach w miejsce tradycyjnych kuchenek gazowych pojawiły się płyty typu „gaz pod szkłem”. Są one połączeniem wygody, bezpieczeństwa, funkcjonalności, eleganckiego wzornictwa, zaawansowanych rozwiązań oraz oszczędności. Jak każda innowacyjna technologia, mogą one budzić wątpliwości i skłaniać do zadawania pytań. Podążając za radami wiodącego dostawcy płyt gazowych bez płomieni nie tylko mamy szansę rozwiać wszelkie obawy, ale także wybrać funkcje, w które powinno być wyposażone nasze rozwiązanie typu „gaz pod szkłem”.
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.